Deweloperzy widzą potencjał w Polsce, fot. Shutterstock

Według przewidywań Colliers International gospodarka światowa będzie w 2014 roku rosnąć powoli, zaś wzrost PKB większości krajów pozostanie poniżej 5 proc. Ta i inne opinie zawarte są w raporcie zatytułowanym „25 przewidywań na 2014 rok” zapowiadającym również ekspansję na rynki drugiego szczebla, na których globalni inwestorzy będą poszukiwać nowych możliwości

– Spodziewamy się, że inwestorzy z całego świata będą zwracać się w stronę wschodzących zagranicznych rynków. W Europie inwestorzy skoncentrują się na Niemczech, Polsce, Hiszpanii i Irlandii, zaś inwestorzy z Chin będą kierować się w stronę Europy i obu Ameryk – przewiduje K.C. Conway, główny ekonomista Colliers International. – W Stanach Zjednoczonych rosnące stopy procentowe mogą wpłynąć na wzrost kosztów kapitału, stanowiąc zachętę dla inwestorów do skierowania uwagi na rynki drugiego szczebla, takie jak Charlotte, Tampa, Indianapolis czy Memphis.

Z raportu wynika, że europejska gospodarka wyjdzie z recesji. Wzmocnieniu ulegną inwestycje. Osłabienie kryzysu zadłużenia w Europie przyczyni się do znaczącego wzrostu popytu, a tym samym – poprawy gospodarki w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Niemczech i Hiszpanii. Doda to więcej pewności inwestorom z Wielkiej Brytanii, co przełoży się na wzrost PKB o nawet 2,5 proc.

– Coraz bliższe zakończenie rozbudowy Kanału Panamskiego w 2015 roku przyniesie kolejne zmiany w Stanach Zjednoczonych w nadchodzącym roku. Spowoduje to bardzo duże zmiany w globalnym łańcuchu dostaw – twierdzi Conway. – Amerykańskie porty zyskają na zwiększonym ruchu po otwarciu Kanału. Stworzy to nowe możliwości rozwoju dla przemysłu.