Rok 2013 był lepszy dla szukających pracy niż 2012. Firmy częściej potrzebowały pracowników, choć oczywiście nie w każdej branży – wynika z najnowszego raportu portalu pracy Pracuj.pl

– Z naszych danych wynika, że pracodawcy z sektora sieci handlowe opublikowali w serwisie Pracuj.pl w 2013 roku blisko 16 tys. ofert pracy, czyli o 4 proc. więcej niż w 2012. Gros, bo 82 proc. ofert, skierowanych było do handlowców i sprzedawców. W przypadku tej specjalizacji odnotowano też jeden z największych przyrostów liczby ofert (25 proc.). Na kolejnym miejscu znaleźli się specjaliści od obsługi klienta, ale tu mieliśmy do czynienia ze spadkiem liczby propozycji na poziomie 24 proc. rok do roku – komentuje w rozmowie z portalem Retailnet Elżbieta Flasińska, Grupa Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.

– Sieci handlowe poszukiwały również specjalistów ds. marketingu, logistyki, IT i finansów. Symptomem ożywienia może być wzrost zapotrzebowania na marketingowców, dla których było o 16 proc. ofert więcej niż w 2012 roku. Najwięcej ofert pochodziło z województwa mazowieckiego (18 proc. wszystkich opublikowanych), ale całkiem dużo również z Wielkopolski, Śląska, Dolnego Śląska, woj. pomorskiego i małopolskiego.  Większość rekrutacji prowadziły oczywiście firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników. Oferty z tych sieci stanowiły blisko 67 proc. wszystkich zamieszczonych w tym okresie w naszym serwisie – podkreśla Flasińska.

8,5 proc. – o tyle wzrosła liczba ofert pracy opublikowanych w serwisie Pracuj.pl w 2013 roku, w porównaniu do roku 2012.

Tradycyjnie już największy popyt na pracowników był w branży handel i sprzedaż – w sumie 23 proc. wszystkich ofert pracy opublikowanych w zeszłym roku pochodziło właśnie z tego sektora. Pierwszą piątkę najczęściej rekrutujących branż zamknął sektor budowlany, który w 2013 roku nadal jednak borykał się z kryzysem.

Jak wynika z raportu, wśród poszukiwanych specjalistów prym wiodą niezmiennie handlowcy i specjaliści od sprzedaży – w 2013 roku 4 na 10 ofert skierowanych było właśnie do tych osób. Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy obsługi klienta, dla których było blisko 67 tys. ofert, czyli o 11 proc. więcej niż rok wcześniej.

Najwięcej ofert, bo blisko 1/5 wszystkich, pochodziło z Mazowsza, a w zasadzie z Warszawy, bo aż 70 proc. ofert zatrudnienia z tego województwa to propozycje ze stolicy. Co również warte odnotowania, metropolia warszawska wygenerowała aż o 13 tys. więcej propozycji niż następne w zestawieniu województwo dolnośląskie. Mazowsze nie było jednak liderem, jeśli chodzi o dynamikę przyrostu liczby ofert pracy. Największy ich wzrost odnotowano bowiem w przypadku woj. małopolskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego (po ok. 10 proc.). Zauważalny spadek (o ponad 10 proc.) był natomiast w przypadku ofert zagranicznych.

Najwięcej ofert pracy pochodziło z firm średnich, zatrudniających od 51 do 250 pracowników, ale największy wzrost, na poziomie 10 proc., odnotowano w przypadku mikrofirm, zatrudniających do 10 osób. To również może świadczyć o tym, że polepszyły się warunki do prowadzenia biznesu.

Raport „Rynek pracy specjalistów w 2013 roku” został przygotowany na podstawie analizy 358 478 ofert pracy, które zamieszczono w analizowanym okresie w serwisie Pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy i specjalizację poszukiwanego pracownika. Ogłoszenia zamieszczone w serwisie mogą być przez pracodawców przypisane maksymalnie do dwóch branż i dwóch kategorii.