Sieć Starbucks, Green Caffe Nero oraz Costa by coffeheaven zostały nominowane do nagrody SCF Retailers Awards w kategorii Cafe Retailer of the Year 2014. Zwycięzcę poznamy 6 lutego podczas Shopping Center Forum 2014 Winter Edition, które odbędzie się w warszawskim hotelu Hilton

Kawiarnie Starbucks są obecne na całym świecie. Historia Starbucks Coffee Company zaczęła się w 1971 roku w Seattle. Obecnie, dysponując kawiarniami na całym świecie, Starbucks Coffee Company jest jedną z największych firm w dziedzinie pozyskiwania, sprzedaży i palenia kawy. Za rozwój sieci w Europie Środkowo-Wschodniej odpowiedzialna jest spółka AmRest. W Polsce sieć Starbucks składa się z 35 lokali. W roku 2014 spółka planuje otworzyć kilka nowych kawiarni w dużych miastach Polski, zarówno w lokalizacjach wolnostojących, jak i lokalach w galeriach handlowych.

Green Caffe Nero to sieć kawiarni, która powstała w 2012 roku, w wyniku połączenia dwóch firm: brytyjskiej Caffe Nero i polskiej Green Coffee. Obecnie w Polsce działa 17 kawiarni sieci. Spółka otwiera punkty zarówno w centrach handlowych, jak i w lokalizacjach typu high street. Założycielem marki Caffe Nero jest Gerry Ford. Marka powstała w 1997 roku i należy do firmy Caffe Nero Group Ltd. Celem pomysłodawcy było serwowanie z ekspresu kawy bardzo dobrej jakości. Gerry Ford otworzył pierwsze 5 kawiarni w Londynie. Rok później londyńska sieć liczyła 8 placówek. W 1999 roku powstał nowy lokal Caffe Nero w Manchesterze. Przed końcem 2000 roku firma posiadała już 31 punktów sprzedaży. W marcu 2001 roku firma Caffe Nero zadebiutowała na londyńskiej giełdzie. Przed końcem 2001 roku posiadała w Anglii 80 kawiarni.

Właścicielem sieci Costa by coffeeheaven jest CHI Polska SA, która jest również operatorem marki coffeeheaven. Firma jest obecna na polskim rynku od 1999 roku. Obecnie pod szyldem Costa by coffeeheaven oraz coffeeheaven funkcjonuje blisko 120 placówek zlokalizowanych głównie w centrach oraz galeriach handlowych w największych miastach Polski. Od lutego 2010 roku CHI Polska SA należy do Costa Limited, firmy zarządzającej drugą pod względem wielkości międzynarodową marką kawiarni na świecie – Costa Coffee. Założyli ją bracia Sergio i Bruno Costa w 1971 roku. Obecnie firma posiada blisko 2660 kawiarni w 28 krajach, z czego 1656 znajduje się w Wielkiej Brytanii.