CrowStrike cyberprzestępczość skierowana w e-commerce

Według CrowdStrike, amerykańskiej firmy specjalizującej się w bezpieczeństwie online, hakerzy z Chin, Iranu, Rosji, Korei Północnej i Syrii są odpowiedzialni za najbardziej zuchwałe ataki. Firma wzięła pod lupę 50 grup hakerów na całym świecie, a wnioski płynące z badań sugerują, że coraz więcej takich ataków skierowanych będzie w detalistów.

[fve]http://www.youtube.com/watch?v=HJAIEK4WJuc[/fve]

Raport Global Threats Report za rok 2013 pokazuje, że wiele spośród wysoko wyspecjalizowanych grup hakerskich działa dziś już nie tylko z pobudek czysto politycznych, czy ekonomicznych, ale uderza równie często uderza też w firmy technologiczne, czy w detalistów.

“W przypadku tego raportu poszliśmy o krok dalej niż przy standardowym badaniu zagrożenia w sieci, skupiającym się na złośliwym oprogramowaniu” – powiedział Dmitri Alperovitch, współzałożyciel i CTO CrowdStrike. „Raport skupia się na najistotniejszej kwestii w bezpieczeństwie online – na przeciwniku. To wielki krok naprzód w walce z cyberprzestępczością na tym zupełnie nowym polu bitwy – gdzie walczymy z realnym, ludzkim przeciwnikiem, a nie jedynie ze złośliwą linijką kodu” – dodał.

Mając na uwadze ostatnie kradzieże danych, których ofiarami padły nawet największe sieci handlowe na rynku, raport analizuje ewolucję cyberprzestępców, którzy zaczynają rozwijać zdolności identyfikacji oraz infiltracji konkretnych celów. Potrafią też odnajdywać szczególnie cenne lub wrażliwe dane.

„W drugiej części 2013 roku kilku największych graczy w sektorze sprzedaży zaobserwowało włamania do swoich systemów. (…) Przeciwnicy kryjący się za tymi atakami doskonale rozumieli, że urządzenia POS (Point of Sale – ang. punkty sprzedaży) są skutecznymi punktami namierzania potrzebnych im danych, brali więc na cel właśnie ich dyski twarde, wyciągając z nich dane kart kredytowych i informacje o rachunkach bankowych. Informacje o tych atakach były szeroko nagłośnione przez media, więc jest wysoce prawdopodobne, że coraz więcej przestępców będzie korzystać z takich metod, i to już niedługo” – czytamy w raporcie.

CrowdStrike przewiduje, że rok 2014 przyniesie wzrost liczby ataków na dostawców usług, nadużyć domen internetowych typu gTLD oraz osłabienie systemu Windows XP, który Microsoft przestanie oficjalnie supportować w kwietniu.

CrowdStrike jest globalnym dostawcą technologii zapewniającej bezpieczeństwo w sieci. Firma opiera swoje rozwiązania o zaawansowane analizy cyberzagrożeń.