Logistyka online retailing Polska

logistics

Arvato AG, międzynarodowy dostawca kompleksowych rozwiązań outsourcingowych,  przejmuje firmę Netrada z siedzibą w Hanowerze i łączy działalność e-commerce obu firm. Połączone spółki będą generowały obrót w wysokości ponad 300 mln euro, a liczba pracowników wzrośnie do ponad 3000*. Transakcja nie jest jeszcze zatwierdzona przez właściwe organy ochrony konkurencji.

Netrada Europe GmbH to jeden z czołowych dostawców usług e-commerce i logistycznych dla branży mody (fashion), między innymi dla takich klientów jak Esprit i C&A. Frima wpadła w ostatnich miesiącach w trudności finansowe i musiała złożyć wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego w październiku 2013 roku. W Netrada zainwestował dostawca usług logistycznych Arvato AG. Przejęcie firmy jest jak dotąd jedną z najbardziej znaczących transakcji Arvato.

„To przejęcie doskonale wpasowuje się w naszą strategię stworzenia z Arvato innowacyjnego, elastycznego i międzynarodowego partnera biznesowego dla klientów. W całej Europie rynek usług e-commerce wykazuje atrakcyjną i trwałą dynamikę, pozwalającą na osiągnięcie wysokiej stopy wzrostu. Transakcja ta stanowi drugi ważny krok w ekspansji arvato po zeszłorocznym przejęciu międzynarodowego dostawcy usług finansowych Gothia.” – mówi Achim Berg, Dyrektor Generalny Arvato AG i Członek Zarządu Bertelsmann.

„Po zatwierdzeniu transakcji przez urząd ochrony konkurencji, pierwszym etapem współpracy pomiędzy arvato i Netrada będzie opracowanie najbardziej optymalnej struktury umożliwiającej szeroką współpracę pomiędzy obiema jednostkami. Mamy jasny cel: zamierzamy wykorzystać świetną koniunkturę branży mody na rynku e-commerce, aby intensywnie rozwijać wspólne działania. Naszym największym kapitałem jest fachowa wiedza i doświadczenie pracowników. Będziemy zatem robić wszystko, co w naszej mocy, by w pełni wykorzystać potencjał spółek zachowując zatrudnienie oraz istniejące lokalizacje.” – zapewnia Frank Schirrmeister, Dyrektor Dywizji Zarządzania Łańcuchem Dostaw Arvato.

Netrada Europe GmbH jest wiodącym dostawcą usług e-commerce i logistycznych dla branży mody (fashion). Netrada Europe obejmuje cały łańcuch procesów e-commerce. Zakres usług obejmuje rozwój i obsługę sklepów internetowych, usług finansowych, transportu i logistyki, jak również obsługę klientów. Obecnie Netrada prowadzi ponad 70 sklepów internetowych dla 13 międzynarodowych marek odzieżowych. Jej głównymi klientami są Esprit, C&A, Tommy Hilfiger i Hugo Boss. Netrada zatrudnia obecnie ponad 2000 osób w trzech centrach logistycznych w aglomeracji Hanoweru. Inna ważna baza logistyczna, która będzie świadczyć usługi logistyczne dla kluczowego klienta przy znacznej poprawie wydajności i jakości usług, jest aktualnie budowana w Hanowerze. Częściowo w związku z tą poważną inwestycją, Netrada wpadła w ostatnich miesiącach w trudności finansowe i musiała złożyć wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego w październiku 2013 roku.

Grupa Arvato AG jest wiodącym na świecie międzynarodowym dostawcą usług. Zespół liczący ponad 65.000 osób projektuje i wdraża dopasowane do potrzeb klientów na całym świecie rozwiązania wspierające najbardziej zróżnicowane procesy biznesowe w zintegrowanym łańcuchu dostaw. Usługi obejmują: zarządzanie danymi, obsługę klientów, usługi CRM, zarządzanie łańcuchem dostaw, dystrybucję cyfrową, usługi finansowe i spersonalizowane usługi IT, jak również wszelkie usługi związane z tworzeniem i dystrybucją materiałów drukowanych i cyfrowych nośników danych.

Arvato Polska, wchodząca w skład grupy Arvato AG jest częścią międzynarodowego koncernu medialnego Bertelsmann SE & Co. KGaA. Firma świadczy kompleksowe usługi outsourcingowe w zakresie zaawansowanych rozwiązań IT, korespondencji masowej (lettershop), wysyłki i dystrybucji produktów (logistyka kontraktowa), telefonicznej obsługi klientów (call/contact center i back office), prowadzenia programów lojalnościowych, specjalistycznych usług finansowych (m.in. faktoring, monitoring i windykacja należności, BPO finansowe), e-commerce, healthcare oraz zarządzania dokumentami. Przewaga konkurencyjna arvato Polska to szerokie spektrum działalności. Klienci mogą powierzyć firmie realizację kilku rodzajów usług outsourcingowych. Efekt synergii pozwala na uzyskanie oszczędności czasowych i finansowych.

Arvato Polska posiada cztery oddziały Contact Center, trzy centra usługowo-logistyczne oraz jedno centrum BPO finansowego. W ośmiu lokalizacjach zatrudnia ponad 2000 pracowników.

* Podane wartości odnoszą się do roku obrotowego 2013.