Lamoda, wiodący detalista rosyjskiej branży modowej, ogłosił pozyskanie nowego inwestora. IFC, członek Grupy Banku Światowego i jedna z największych instytucji inwestycyjnych na świecie, przekaże 10 milionów euro na rozwój Lamody.

Jest to pierwsza inwestycja międzynarodowego giganta w firmę Lamoda. Pozyskane fundusze pomogą rosyjskiemu przedsiębiorstwu rozwinąć swoją działalność oraz skonsolidować stabilny wzrost, jednocześnie podnosząc standardy socjalne, ekologiczne i korporacyjne. Pieniądze wspomogą także lokalny rozwój firmy kurierskiej Lamoda Express.

Lamoda, startup należący do grupy Rocket Internet, zatrudnia w Rosji i Kazachstanie ponad 2 tys. pracowników. Pośrednio przyczyna się także do tworzenia nowych miejsc pracy w sektorze logistyki i technologii IT. Detalista posiada w swojej ofercie ponad milion produktów pochodzących od 900 międzynarodowych producentów. Dzięki Lamoda Express firma ma dostęp do niezwykle wydajnej sieci dystrybucji, umożliwiającej dostarczenie towaru do klienta w ciągu jednego dnia. Obecnie Lamoda dostarcza swoje towary do ponad 25 miast w Rosji i Kazachstanie.

„Firmy skupiające się na działaniu w internecie przyspieszają modernizację sieci dostawczych dla detalistów w krajach rozwijających się, dzięki czemu zwiększają się wydatki po stronie konsumenta, co jest kluczowym czynnikiem warunkującym wzrost ekonomiczny” – twierdzi Atul Mehta, jeden z dyrektorów IFC. „Ich inwestycje w logistykę, zaplecze IT i marketing w błyskawicznym tempie generują miejsca pracy, szczególnie dla kobiet i ludzi młodych” – dodaje.

„Jesteśmy niezwykle dumni mogąc współpracować z tak uznaną instytucją jak IFC i cieszymy się, że dołączyła ona do grona naszych inwestorów. Dzięki temu będziemy mogli umocnić nasze i tak wysokie standardy operacyjne oraz stabilny wzrost, a także ugruntować pozycję wiodącego detalisty modowego w regionie” – mówi Nils Chrestin, CEO Lamody.

Poza wsparciem rozwoju Lamody, IFC zainwestuje 15 milionów euro w inny biznes z portfolio Rocket Internet – Dafiti. Dafiti to lider w na latynoamerykańskim rynku modowego e-commerce.

W ciągu trzech lat Grupa Dafiti pozyskała od inwestorów kwotę 275 milionów dolarów. Pośród tych inwestorów znajdują się firmy takie jak Investment AB Kinnevik, JP Morgan, Quadrant Capital Advisors i Teachers’ (OTPP).

„Jesteśmy dumni, że udało nam się osiągnąć tak wysokie i rygorystyczne standardy. Dzięki nim możliwe było pozyskanie dla Dafiti tak imponującej kwoty. Obecnie koncentrujemy się na takich krajach jak Brazylia, Argentyna, Chile, Kolumbia i Meksyk, ponieważ interesy jakie prowadzimy w tym regionie odzwierciedlają nasze podejście do biznesu – solidne i odpowiedzialne” – mówi współzałożyciel Dafiti, Philipp Povel.

Dafiti zatrudnia ponad 1,5 tys. pracowników w samej Bazylii, pośrednio wspierając rozwój sektorów logityki i IT generując zapotrzebowanie na lokalne produkty.

IFC wspiera inwestycje w branży sprzedażowej w krajach rozwijających się ze względu na doniosłość tych rynków dla wzrostu zatrudnienia, sprzedaży i dochodów z podatków. W roku podatkowym 2013 IFC zainwestował w branżę sprzedażową ponad 600 milionów dolarów – zarówno w ramach inwestycji długo jak i krótkoterminowych.

IFC jest członkiem Grupy Banku Światowego oraz największą na świecie instytucją inwestycyjna skupioną w pełni na sektorze prywatnym. IFC współpracuje z prywatnymi przedsiębiorstwami w ponad 100 krajach, rozwijając zarówno kapitał finansowy jak i intelektualny, a także pracują na rzecz eliminacji ubóstwa oraz promocji przedsiębiorczości.