russia3

Firmy kurierskie DHL i FedEx nie będą już dostarczać paczek do indywidualnych odbiorców w Rosji. To reakcja na działania, które rosyjski rząd podejmuje w celu „uregulowania” rynku e-commerce – donosi agencja Reuters.

Firmy dostawcze ogłosiły, że wstrzymają wysyłkę towarów do Rosji, w tym zamówień rosyjskich internautów z zagranicznych e-sklepów. Decyzja jest konsekwencją wprowadzenia nowych, bardziej restrykcyjnych procedur celnych, które powodują znaczne spowolnienie dostaw.

„Według wstępnej wersji komunikatu Russia’s Association of Express Carriers, do której dotarł Reuters, inne międzynarodowe firmy dostawcze, takie jak jak UPS (UPS.N), TNT (TNTE.AS) i DPD również zdecydowały się zawiesić dostawy” – czytamy w artykule.

Niedawno rosyjski rząd zapowiedział, że zamierza opodatkować internetowy zakup  towarów o wartości wyższej niż 150 euro, zamówionych za pośrednictwem zagranicznych platform e-commerce, obniżając obecny próg, który wynosi 1 tys. euro. Informacja pojawiła się niedługo po tym, jak prezydent Rosji zaapelował o opodatkowanie rynku sprzedaży online.

„Wiem, że rząd pracuje nad propozycją regulacji fiskalnych dla rynku e-commerce. Mógłby to być jeden ze sposobów na sfinansowanie rozwoju infrastruktury. Proszę Was o przyjęcie wszelkich zmian w tym  zakresie” – powiedział Władimir Putin w corocznym orędziu prezydenckim, które wygłosił przed parlamentem w grudniu ubiegłego roku.

Według analityków Search Laboratory rosyjscy konsumenci składają codziennie ponad 250 tysięcy zamówień online. Wartość tego rynku ma wzrosnąć do 19,3 miliardów funtów w 2014 i do 23,2 miliardów funtów w 2015 roku. Firma szacuje też, że 6% rosyjskich użytkowników internetu robiło już e-zakupy na stronie zagranicznych sklepów.