Pizzeria Da Grasso

Po przeprowadzonym ostatnio remodelingu ponownie otwarto lokal pizzerii Da Grasso w łódzkiej Manufakturze. Restauracja zyskała nową aranżację. Zmiana wystroju lokalu w Łodzi jest kolejnym etapem rebrandingu, który przechodzi sieć.

– Cieszymy się, że pizzeria znajdująca się w Manufakturze zaczęła ponownie funkcjonować – komentuje Magdalena Piróg, wiceprezes sieci pizzerii Da Grasso. W tej chwili śmiało mogę powiedzieć, że stała się ona lokalem wzorcowym ,jakimi w ciągu kilku miesięcy mają stać się nasze wszystkie restauracje. Teraz Da Grasso to już nie tylko pyszna pizza i kultowe sosy, ale także nowy przyjazny wystrój i rodzinna atmosfera, stworzone specjalnie dla naszych przyjaciół – dodaje.

Lokal w Manufakturze jest, jak poinformowano, stworzony w pełnej zgodzie z nowym wizerunkiem Da Grasso. Jak już informowaliśmy, od kilku miesięcy sieć prowadzi działania związane z rebrandingiem, który polega między innymi na zmianie logotypu i wystroju lokali oraz prowadzeniu zintegrowanych działań marketingowych.

Siecią pizzerii pod marką Da Grasso zarządza Da Grasoo sp. z o. o. Prezesem zarządu spółki jest Karolina Rozwandowicz, a funkcję wiceprezes pełni Magdalena Piróg, która zajmuje się bieżącym zarządzaniem firmy.

Obecnie sieć Da Grasso liczy 200 pizzerii zlokalizowanych w 150 różnej wielkości miastach. Rozwój sieci oparty jest na systemie franczyzowym. Spółka zamierza corocznie otwierać od 15 do 20 nowych lokali. Miejscowość w której może zostać otwarta pizzeria Da Grasso powinna liczyć kilkanaście tysięcy mieszkańców. Optymalna powierzchnia lokalu Da Grasso to 150 mkw.