PH Franowo

Rok 2013 dla Inter Ikea Centre Group Poland był czasem intensywnej pracy związanej z budową nowego pasażu handlowego w poznańskim Parku Handlowym Franowo, przygotowaniami do rozpoczęcia rozbudowy wrocławskiego Parku Handlowego Bielany oraz realizacji nowej inwestycji w Lublinie.

Dodatkowo w minionym roku spółka nabyła warszawskie Centrum Handlowe Wola Park. Ubiegły rok Inter Ikea Centre Group Poland zamknęła ze wzrostem obrotów i odwiedzalności w zarządzanych przez siebie obiektach.

W 2013 roku Inter Ikea Centre Group Poland odnotowała w zarządzanych obiektach wzrost obrotów na poziomie 4 proc. i odwiedzalności – 3 proc. w porównaniu z rokiem poprzedzającym. Obecnie spółka zarządza 8 parkami i centrami handlowymi zlokalizowanymi w największych miastach kraju: trzech w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu.

Do jednego z najbardziej znaczących przedsięwzięć 2013 roku Inter Ikea Centre Group Poland może zaliczyć budowę nowego pasażu handlowego w Parku Handlowym Franowo w Poznaniu, który został otwarty 25 września. Dzięki rozbudowie powierzchnia handlowa obiektu powiększyła się o prawie 14 tys. mkw. i wynosi obecnie 80 tys. mkw. W ciągu zaledwie 5 dni od otwarcia park odwiedziło 89 tys. osób.

W minionym roku proces przygotowań do rozbudowy wrocławskiego Parku Handlowego Bielany wszedł w kolejną fazę. W maju 2013 roku sklep Ikea został przeniesiony do nowego, większego i nowocześniejszego budynku, a następnie rozpoczął się demontaż starego budynku sklepu, który zakończy się niebawem. Zgodnie z filozofią firmy 90 proc. materiałów składających się na ten budynek zostanie ponownie wykorzystanych. Co ważne, dzięki otwarciu nowego sklepu Ikea (37,7 tys. mkw.) oraz pozyskaniu sklepu Jysk (1,2 tys. mkw.) Park Handlowy Bielany stał się największym centrum wyposażenia wnętrz na południu kraju.

W Lublinie – także w 2013 roku – trwały przygotowania do realizacji nowej inwestycji spółki: centrum handlowo-rozrywkowego ze zintegrowanym sklepem Ikea. Spółka czeka obecnie na uprawomocnienie kilku brakujących pozwoleń do rozpoczęcia inwestycji.

Do ostatnich z ubiegłorocznych inwestycji zrealizowanych przez Inter Ikea Centre Group Poland należy zakup Centrum Handlowego Wola Park w Warszawie. Wola Park, posiadająca obecnie 175 najemców, stała się bardzo ważnym elementem w wachlarzu produktów spółki. Inter Ikea Centre Group Poland, doceniając atrakcyjność i potencjał centrum, wiosną br. rozpocznie jego rozbudowę.

– Rok 2013 był dla Inter Ikea Centre Group Poland czasem niezwykle intensywnej pracy. W ciągu tego okresu udało nam się wprowadzić wiele istotnych zmian. W dobie silnej konkurencji na rynku centrów handlowych, walki o zapewnienie atrakcyjnego portfolio najemców, a także stale rosnącego udziału e-commerce w rynku Inter Ikea Centre Group Poland stale się rozwija. Zwiększenie wolumenu powierzchni handlowej w poznańskim parku, podjęcie prac związanych z rozbudową parku we Wrocławiu, przygotowania do inwestycji w Lublinie, zakup Wola Park oraz dbałość o odpowiedni dobór najemców również w pozostałych obiektach zarządzanych przez spółkę, pozwolił nam poszerzyć ofertę handlową, stworzyć dogodne możliwości zakupowe dla klientów i walczyć o nowych. A to jeszcze nie koniec zmian – mówi Mikael Andersson, dyrektor zarządzający Inter Ikea Centre Group Poland.

Do najważniejszych najemców pozyskanych w istniejących obiektach w 2013 roku należą m.in.: Pepco, Time Trend, Esotiq (Port Łódź), Elen Meble, Ruck Zuck, Galerie Venis, TK Maxx oraz pierwszy w Polsce sklep sieci Sports Direct (Park Handlowy Targówek i Domoteka), Deichmann, Everynails (Park Handlowy Matarnia), Sharda Home, DlaSpania, pierwszy salon mebli i wyposażenia kuchennego w Polsce – Ixina (Park Handlowy Janki), Jula, Bel-Pol, Jysk, Sports Direct, Maxi Zoo (Park Handlowy Franowo), Domus i Vinotti (Park Handlowy Rawa) oraz Jysk i Trendy Shop (Park Handlowy Bielany).

Jak twierdzą przedstawiciele firmy, rok 2013 potwierdził także, że decyzja o zmianie profilu Parku Handlowego Matarnia z wnętrzarskiego na modowy była słuszna. Dowodem tego jest znaczny wzrost odwiedzalności i obrotów, które w porównaniu z rokiem 2012 wzrosły odpowiednio o 16 i 7 proc.

W roku 2013, w efekcie prowadzonych działań o charakterze rozrywkowym, sprzedażowym oraz edukacyjnym, Centrum Handlowemu Port Łódź udało się utrzymać zdobytych dotychczas, lojalnych klientów. W grudniu 2013 roku centrum odnotowało rekordową liczbę odwiedzin, największą od momentu jego otwarcia. Ponadto Port Łódź jako centrum skoncentrowane na rozwiązaniach dla rodzin z dziećmi wdrożył w ostatnim roku strategię CSR.

W 2014 roku spółka planuje kontynuować proces rozbudowy i modernizacji Parku Handlowego Bielany. Niebawem rozpocznie się kolejny etap inwestycji – budowa nowej części parku, która powstanie w miejscu dawnego sklepu Ikea. Po zakończeniu inwestycji obiekt będzie posiadał około 200 najemców,a powierzchnia handlowa wyniesie 145 tys. mkw. (obecnie jest to 80 tys. mkw.). Dzięki współpracy z siecią Helios w parku zostanie otwarte jedyne na południu Wrocławia nowoczesne kino z 8 salami projekcyjnymi. Rozbudowane i zmodernizowane centrum handlowe będzie gotowe do 2015 roku. W 2014 roku Inter Ikea Centre Group Poland będzie także kontynuować prace związane z przygotowaniem się do prac budowlanych w Lublinie.

Wiosną bieżącego roku spółka rozpocznie rozbudowę Centrum Handlowego Wola Park o dodatkowe 17 565 mkw. Głównym najemcą nowej części centrum będzie Castorama, która zajmie 10,1 tys. mkw. Po planowanej rozbudowie Wola Park będzie drugim co do wielkości centrum handlowym w Warszawie.