Shutterstock

Początek roku to okres ostatecznych podsumowań wyników roku 2013, a w relacjach między wynajmującym i najemcami powierzchni handlowych to czas rozliczeń kosztów wspólnych, przekazywanie informacji o wartości dopłat lub zwrotów, informacji o nowej stawce zaliczki czy poziomie indeksacji w przypadku ryczałtu.

Mimo lat doświadczeń wynajmujących i profesjonalnych zarządców centrów handlowych zdaniem wielu najemców w dalszym ciągu jest wiele do zrobienia, zwłaszcza jeśli chodzi o poprawę praktyk, których oczekują najemcy, a jakie stosują wynajmujący/zarządcy w zakresie kosztów wspólnych centrów handlowych.

Wśród najczęściej pojawiających się zagadnień i pytań zadawanych przez najemców są m.in. takie: Czy najemca może liczyć na rzetelne i terminowe rozliczenie? Czy audyt wydatków w przypadku wątpliwości jest problemem dla najemcy, wynajmującego czy zarządcy? Czy jest szansa, że standardem będzie przygotowywanie profesjonalnego budżetu (preliminarza wydatków) i okresowych informacji dla najemców o jego realizacji? Czy zarządzający są zainteresowani optymalizacją kosztów wspólnych?

Między innymi takie tematy zostaną poruszone podczas Seminarium PSNPH – Koszty wspólne w centrach handlowych – razem czy osobno? W seminarium wezmą udział przedstawiciele reprezentujący sieci handlowe, osoby odpowiadające za rozwój sieci, negocjacje umów najmu w centrach handlowych, a także dyrektorzy finansowi.

Seminarium PSNPH będzie okazją do poznania opinii zaproszonych do panelu dyskusyjnego reprezentantów zarządców centrów handlowych, których najemcy dobrze oceniają. Spotkanie wyłącznie w gronie najemców będzie także okazją do swobodnej wymiany doświadczeń i najlepszych rozwiązań sprawdzonych w praktyce.

– II Seminarium PSNPH to kontynuacja edukacyjnej misji naszego Stowarzyszenia i spełnienie oczekiwań najemców – uczestników ubiegłorocznego spotkania, którzy wybrali temat kosztów wspólnych w centrach handlowych, jako bardzo istotny w relacjach Wynajmujący – Najemca. Chcemy sprawdzić czy Najlepsze Praktyki w Umowach Najmu, ważne opracowanie naszego Stowarzyszenia z roku 2010, są stosowane w zakresie kosztów wspólnych a jeżeli nie – to rozpoznać wszelkie istotne przeszkody w ich stosowaniu – powiedział w rozmowie z portalem Retailnet Waldemar Ciępka, przedstawiciel PSNPH.

Spotkanie odbędzie się 11 marca 2014 roku w Warszawie, przy Al. Armii Ludowej 26, w budynku Focus. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Zgłoszenia będą przyjmowane do 3 marca 2014 roku.

Dodatkowe informacje znajdują się TUTAJ.