Fot. Shutterstock

Międzynarodowi analitycy biznesowi podkreślają stabilność polskiej gospodarki. Szczególnymi atutami Polski są wielkość lokalnego rynku zbytu oraz dostępność wysoko wykwalifikowanych pracowników – wynika z raportu BNP Paribas Real Estate.

Przygotowany przez dziennik The Financial Times FDI Report 2013 plasuje Polskę na 6. miejscu w Europie pod względem atrakcyjności dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

– Polska gospodarka okazała się względnie odporną na globalny kryzys rynków finansowych. Polska jest również największym beneficjentem środków z funduszy unijnych, co pozytywnie wpływa na jej gospodarczy rozwój. Obserwujemy również stabilny wzrost zasobności portfeli polskich obywateli – w 2004 roku produkt krajowy brutto w Polsce wynosił 50 proc. średniej unijnej w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W 2012 roku było to już 66 proc. unijnej średniej – mówi Maciej Górski, doradca Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA.

Polska, którą zamieszkuje ponad 38 mln mieszkańców, jak podają analitycy BNP Paribas RE, jest największą gospodarką w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Wraz z rozwojem gospodarki rozwija się także rynek nieruchomości komercyjnych, który wyprzedza pozostałe kraje Europy Środkowej i Wschodniej pod względem wielkości podaży powierzchni we wszystkich sektorach tego rynku.

– Ze względu na wielkość Polski dynamicznie rozwija się rynek powierzchni handlowych. W ciągu dwóch dekad wolumen powierzchni handlowych osiągnął poziom 12,2 mln mkw. na koniec 2013 roku. Pod względem ilości powierzchni handlowych dominuje 8 największych polskich aglomeracji. Znajduje się w nich 55 proc. z istniejących powierzchni handlowych – mówi Del Chandler, dyrektor zarządzający Działem Rynków Kapitałowych na Region Europy Środkowo-Wschodniej w BNP Paribas Real Estate.

– Polska jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, jeżeli chodzi o wysokość zainwestowanego kapitału, płynność oraz dostępność kredytów inwestycyjnych. Wolumen inwestycyjny w roku 2012 osiągnął poziom 2,5 mld euro. W połowie 2013 roku wartość wolumenu wyniosła 907 mln euro, aby na koniec roku przekroczyć wartość 3 mld euro. To najlepszy rezultat od 2006 roku, kiedy wolumen transakcji inwestycyjnych osiągnął poziom 4,6 mld euro – podkreśla Del Chandler.

– Stopy kapitalizacji w Polsce ciągle są wyższe niż w krajach Europy Zachodniej o 2–3 punkty bazowe w przypadku kluczowych nieruchomości. W Polsce znajduje się również wiele nieruchomości znajdujących się w mniej kluczowych lokalizacjach, a które mogą stanowić atrakcyjną możliwość inwestycyjną dla inwestorów, którzy poszukują wyjątkowych okazji na rynku – podsumowuje Del Chandler.

– Polski rynek nieruchomości to już rynek dojrzały, wymagający. Inwestorzy doceniają stabilność tego rynku – także w wymiarze regulacji prawnych, ale wymagają też specjalistycznej wiedzy eksperckiej. Doradztwo na tym rynku (zarówno prawne, podatkowe, ale i komercyjne czy techniczne) cechuje wysoki stopień specjalizacji, odpowiadający potrzebom inwestorów – wskazuje Monika Sitowicz, partner w Dziale Nieruchomości kancelarii Dentons. – Inwestorzy decydują o danej inwestycji, uwzględniając także aspekty podatkowe, w tym koszty wyjścia z inwestycji. Odpowiednia struktura inwestycji w Polsce wciąż zapewnia jej atrakcyjność i efektywność podatkową – dodaje Tomasz Krasowski, Counsel w Dziale Podatków kancelarii Dentons.

Przewodnik Investing in Poland ukazuje możliwości kreowane przez polski rynek nieruchomości komercyjnych dla inwestorów oraz dostarcza wiedzy na temat specyfiki rynków największych polskich miast. Przewodnik zawiera również informacje na temat prawnych i podatkowych aspektów prowadzenia inwestycji w Polsce. Publikacja została przygotowana przez ekspertów z BNP Paribas Real Estate, we współpracy z prawnikami kancelarii Dentons oraz w porozumieniu z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

Pełna wersja raportu: investing-in-poland-2014.