Centrum handlowe
Centrum handlowe

Liczba inwestycji handlowych w Europie Środkowej i Wschodniej będzie wzrastać. Sytuacja ekonomiczna w krajach Europy Środkowej i Wschodniej poprawia się. Prognozy wzrostu gospodarczego w Czechach, Rumunii, na Węgrzech, a zwłaszcza w Polsce, są lepsze niż w krajach strefy euro.

– W ciągu kilku najbliższych lat należy spodziewać się także podwyżek czynszów w centrach handlowych. To dobra zachęta dla przyszłych inwestorów. Warszawa już teraz znajduje się na wąskiej  liście 20 europejskich miast, w których warto inwestować, a jej znaczenie nadal rośnie. Świadczy o tym m.in. fakt, że w najlepszych centrach handlowych w tym mieście połowę najemców stanowią zagraniczne firmy – komentuje dla portalu Retailnet Adrian Powell, dyrektor ds. powierzchni handlowych na region Europy, Środkowego Wschodu oraz Afryki (Head of EMEA Retail) w spółce DTZ.

Jego zdaniem inwestorzy znowu poczuli się pewniej. Rośnie liczba inwestycji oraz ich wielkość. Najbardziej widoczne jest to zwłaszcza w Polsce, niekwestionowanym liderze rynku handlowego w tej części Europy. Znajduje to odzwierciedlenie w liczbach. Plany inwestycyjne zakładają wybudowanie w Polsce 944 tys. mkw. nowych powierzchni handlowych. Tylko w tym roku ma powstać 25 nowych centrów handlowych o łącznej powierzchni 550 tys. mkw. W ubiegłym roku wartość inwestycji w centra handlowe w Polsce przekroczyła 1,5 mld euro. To aż 83 proc. wszystkich środków zainwestowanych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

– Warty odnotowania jest wzrost aktywności inwestorów pochodzących spoza Europy. Chodzi przede wszystkim o inwestorów z regionu Azji i Pacyfiku oraz Ameryki. Wysokie koszty inwestycji na wiodących rynkach sprawiły, że z większym zainteresowaniem zwrócili się oni w kierunku innych regionów świata. To dobra wiadomość dla krajów z Europy Środkowej i Wschodniej. W najbliższym czasie należy spodziewać się w nich wzrostu inwestycji – uważa Adrian Powell.