Tesco sklep online

Według serwisu BBC największa sieć supermarketów w Wielkiej Brytanii, Tesco, zawiesiła konta ponad dwóch tysięcy klientów po tym, jak ich dane zostały skradzione z serwerów firmy na skutek ataku hakerskiego.

Jak donosi BBC, w zeszłym tygodniu na jednej ze stron służących do przechowywania plików opublikowane zostały dane tysięcy klientów Tesco. Loginy i hasła klientów supermarketu zostały skradzione przez hakerów używających danych pozyskanych nielegalnie z innych stron internetowych.

„Wysłaliśmy e-maile do niewielkiej grupy klientów Tesco, których nazwiska były na liście. Potwierdzili oni, że ich konta zostały dezaktywowane. Wszyscy, z którymi nawiązaliśmy kontakt stwierdzili, że ich loginy i hasła były prawidłowe, a jedna osoba dodała, że hakerzy użyli ich do kradzieży kuponów promocyjnych. Tesco twierdzi, że w sprawie kradzieży danych prowadzone jest wnikliwe śledztwo” – czytamy w artykule na stronie BBC.

W zeszłym roku sieć supermarketów także padła ofiarą oszustów. Łupem internetowych przestępców padły wówczas promocyjne punkty i vouchery należące do milionów posiadaczy kart lojalnościowych Tesco Clubcard.

W ostatnim czasie do grona firm poszkodowanych przez internetowych oszustów dołączył także Target – trzeci największy detalista w USA, oraz Neiman Marcus, amerykańska sieć domów towarowych. W okresie przedświątecznym hakerzy ukradli dane tysięcy amerykańskich klientów tych firm.

Od startu Tesco.com w 1998 roku, firma dostarczyła ponad 170 milionów zamówień w samej tylko Wielkiej Brytanii. Zakupy żywności w internecie zdobywają coraz większe uznanie, a rosnąca popularność smartfonów przyspiesza ten trend.

Podczas świąt Bożego Narodzenia klienci Tesco złożyli ponad 3 miliony zamówień online. 11% z nich zostało dokonanych za pośrednictwem urządzeń mobilnych.