Sklep CCC na Węgrzech
Sklep CCC na Węgrzech

Polskie marki cenione są za swoją jakość. Często uznawane są za produkty z tzw. wyższej półki – opowiada nam Gábor Borbély, dyrektor działu badań i doradztwa w węgierskim oddziale firmy CBRE

Popularność polskich marek na Węgrzech ma kilka źródeł.

– Po pierwsze, chodzi o tradycyjną przyjaźń łączącą oba narody. To znajduje przełożenie również na polskie firmy działające na naszym rynku. A po drugie, klienci są po prostu zadowoleni z jakości i oferty polskich marek – wyjaśnia portalowi retailnet.pl Gábor Borbély. Dodaje, że polskie marki często pozycjonowane są jako produkty z tzw. wyższej półki i kierowane do klientów o wyższych dochodach. – Nie może zatem dziwić fakt, że zdecydowana większość sklepów z polskimi markami zlokalizowana jest w Budapeszcie, gdzie dochody ludzi są najwyższe. Wyjątkiem od tej reguły jest firma CCC, która dynamicznie rozwija się w całym kraju – mówi przedstawiciel firmy CBRE.

Rzeczywiście. CCC otworzyło na Węgrzech już ponad 50 sklepów. Tylko w ubiegłym roku sieć sprzedaży powiększyła się o 39 nowych punktów. Kolejny salon CCC, o czym informowaliśmy już na naszych łamach, zlokalizowany będzie w prestiżowym centrum handlowym Mammut w Budapeszcie. – Polska marka za głównego konkurenta na naszym rynku ma niemiecką sieć obuwniczą Deichmann. Z pewnością atutem CCC jest dobry stosunek ceny do jakości – uważa Gábor Borbély.

Z kolei Grupa LPP obecna jest na Węgrzech pod markami Reserved i Mohito. – Ta druga zadebiutowała na naszym rynku dopiero w ubiegłym roku. Posiada salon w prestiżowym centrum handlowym w Budapeszcie. Reserved ma ok. 10 sklepów, również poza stolicą. Jest pozycjonowany wyżej od marki H&M, ale niżej niż Zara – tłumaczy Gábor Borbély.

6 salonów na Węgrzech posiada także marka Tatuum, z czego 5 znajduje się w Budapeszcie.

– Marka uznawana jest za drogą. Obecnie nie planuje otwierać kolejnych sklepów. Jeden salon w prestiżowej galerii handlowej posiada także Gino Rossi – dodaje Gábor Borbély.

Reprezentację polskich marek na Węgrzech uzupełniają jeszcze Sphinx, który obecnie ma już tylko jedną restaurację w centrum handlowym w Budapeszcie, a także – do niedawna – Coffee Heaven. Sieć posiadająca na tamtejszym rynku kilka kawiarni została jednak przejęta przez Costa Limited (spółkę należącą w 100 proc. do Whitbread PLC).