Nowy Dworzec Kraków Główny

PKP SA oddała do użytku nowy dworzec Kraków Główny. Znajduje się on pod powierzchnią peronów i jest jednym z najnowocześniejszych węzłów komunikacyjnych w Polsce. Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Obiekt dysponuje powierzchnią handlową, gdzie funkcjonuje m.in. Biedronka, Super-Pharm, Toys Box czy Matras.

Nowy dworzec w Krakowie integruje kolej lokalną, dalekobieżną, dworzec autobusowy i komunikację miejską. Całkowita powierzchnia obiektu ma ponad 12,6 tys. mkw. Pasażerowie mają do dyspozycji między innymi 28 kas biletowych, ok. 50 lokali usługowo-handlowych, Centrum Obsługi Klienta, punkty informacyjne, skrytki bagażowe. Kompleks składa się łącznie z 4 poziomów – dwóch nad i dwóch pod ziemią. Pasażerowie będą mogli korzystać z 25 wyjść na 5 peronów, w tym 10 wind i 15 ciągów schodów ruchomych. Obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – oprócz wspomnianych wind i ruchomych schodów na terenie dworca znajdują się oznakowania dla osób niewidomych.

Na terenie krakowskiego kompleksu znajduje się przestrzeń komercyjna z kilkudziesięcioma punktami handlowymi i gastronomicznymi o łącznej powierzchni 3,8 tys. mkw. W dniu otwarcia obiektu Kraków Główny 90 proc. powierzchni komercyjnej zostało wynajęte. Kluczowymi najemcami na dworcu są: Biedronka (736 mkw.), Super-Pharm (450 mkw.), Toys Box (275 mkw.), Matras (170 mkw.).

Na powierzchni komercyjnej znajdziemy szereg restauracji, takich jak: 88th Street, Companeros Ale Meksyk!, Point Frappe, Wars, piekarnię Awiteks, cukiernię Michalscy, jak również liczne kawiarnie: Coffee Corner, Cafe Club, McCafe, RedBerry, Grycan.

Na terenie dworca nie zabrakło salonów prasowych i usługowych, takich jak: Kolporter, Relay, Senat, Teletorium, Superpharm, Yves Rocher, The Secret Soap Store, Opti Expert, 1 Minute, Sophie Flora, Manicure Pit Stop. Oferta modowa prezentowana jest w salonach modowych Marilyn, Clavier i Gatta. Podróżnych wspierać będzie Biuro Informacji Turystycznej, kantor, stanowisko sprzedaży biletów MKP oraz biuro dworca.

– Krakowski dworzec jest kolejną inwestycją na tak dużą skalę, zrealizowaną dzięki unijnemu współfinansowaniu. Dzięki programowi Infrastruktura i Środowisko gruntowanie zmodernizowano również dworce w Gdyni i Wrocławiu. Przygotowywane są kolejne projekty. Z nowych dworców wkrótce będą mogli się cieszyć także mieszkańcy Bydgoszczy i Szczecina. Liczę na to, że w coraz większej liczbie obiektów w Polsce będą wdrażane takie standardy obsługi podróżnych, jak tu w Krakowie – powiedziała Elżbieta Bieńkowska, wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju.

– Nowy dworzec w Krakowie to jedna z największych inwestycji zrealizowanych przez PKP SA. Jest nie tylko jednym z najnowocześniejszych węzłów komunikacyjnych w Polsce, ale także wizytówką miasta. Oprócz tradycyjnych punktów związanych z obsługą podróżnych, takich jak poczekalnie i kasy, są tu także miejsca, gdzie można po prostu miło spędzić czas: zrobić zakupy czy zjeść obiad. A wszystko to w pięknej i unikalnej przestrzeni architektonicznej – powiedział Jakub Karnowski, prezes zarządu PKP SA.

Centralnym punktem oraz wizytówką dworca jest powstały w 1996 roku, dwumetrowy, żeliwny globus, który pierwotnie stał na poziomie peronów. Nad sprawnym funkcjonowaniem obiektu będzie czuwał menedżer. Jego zadaniem będzie dbanie zarówno o wysokie standardy obsługi podróżnych, jak i dobrą współpracę z najemcami powierzchni komercyjnych.

Oczekujący na pociąg opiekunowie z małymi dziećmi będą mogli skorzystać z przewijaków. Na trzech antresolach zlokalizowane są poczekalnie z widokiem na cały dworzec.
Koszt inwestycji wyniósł 133,852 mln zł brutto. Była ona współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.