Galeria Bronowice
Galeria Bronowice

W krakowskiej Galerii Bronowice otwarty został oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Forum Sztuki, bo taką nosi nazwę, to swoisty eksperyment ― żadne polskie muzeum dotychczas nie miało swojego miejsca w centrum handlowym.

Muzeum Narodowe w Krakowie jako pierwsze wkroczyło w komercyjną przestrzeń: 18 lutego, w lokalu o powierzchni około 250 mkw., rozpoczęło swoją działalność Forum Sztuki. Będzie ono miejscem spotkań artystów i widzów, mieszkańców i przyjezdnych, działalności edukacyjnej, warsztatów, prelekcji. Na początek w Forum zaprezentowany został obraz Edwarda Dwurnika „Klęska urodzaju”, podarowany przez artystę Muzeum.

Skąd taka idea właśnie w Galerii Bronowice? Od początku działalności centrum towarzyszy hasło: Sztuka – Moda – Rozrywka. Galeria Bronowice to nie tylko sklepy znanych marek, lecz także nietuzinkowa oferta, wykraczająca poza realizację komercyjnych celów.

– Pragniemy ją realizować poprzez zmniejszanie barier dostępności tzw. sztuki wyższej dla szerokiego grona odbiorców. Naszą propozycją na owo skracanie dystansu jest „wyprowadzenie” sztuki z klasycznych instytucji, powołanych do jej promowania, do miejsca odwiedzanego masowo przez publiczność – do galerii handlowej. Stąd właśnie, z wielką przyjemnością, witam w naszych murach Forum Sztuki – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, miejsce spotkań artystów i widzów, mieszkańców miasta i gości. Miejsce tętniące życiem, a przede wszystkim miejsce, gdzie sztuka wychodzi naprzeciw odbiorcy, próbując go angażować i zaciekawiać, otwarte dla każdego – powiedziała Iwona Sitko, Dyrektor Galerii Bronowice.

Obok otwartego w tym tygodniu Forum Sztuki, w Galerii Bronowice znajdują się również inne miejsca, wpisujące się w ideę Sztuka – Moda – Rozrywka: Akademia w Bronowicach i Showroom ASP, lokale znajdujące się pod opieką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie odbywają się wystawy, pogadanki, spotkania ze sztuką, warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Galeria Bronowice to kompleks handlowo-usługowo-rozrywkowy o powierzchni użytkowej wynoszącej 60 tys. mkw. Położony w północnej części Krakowa obiekt stanowi ważne dopełnienie przestrzeni handlowej tej części miasta. Oferta galerii to 150 sklepów (docelowo), kawiarni i restauracji, w tym kilka po raz pierwszy goszczących w Krakowie, jak np. Salewa, H&M Home, elektromarket Saturn, największy jednopoziomowy hipermarket Auchan. Ponadto w Galerii Bronowice działają m.in.: Deichmann, 4F, CCC,H&M, House, KiK, Lavard, Mohito Butik I Like, Kulig, Ryłko, Sinsay, Swiss City Sport, Bartek, Sizeer, Monnari, Matras, Krakowska Manufaktura Czekolady, Takko Fashion, Yes, Vision Express oraz restauracje KFC, McDonalds, North Fish, Subway, Sphinx.