Restauracja Sphinx

Nie brakuje przykładów polskich firm, które rozwijają się na rynkach krajów CEE i widzą potencjał w tym rejonie Europy. Zdarzasię także zamykanie placówek w tym regionie.  Przykładem jest Sfinks Polska SA – 100-proc. udziałowiec spółki zależnej Sfinks Czech&Slovakia s.r.o. z siedzibą w Pradze.

Spółka podała informację o ogłoszeniu upadłości spółki zależnej Sfinks Czech&Slovakia s.r.o. 24 lutego 2014 roku nastąpiło uprawomocnienie postanowienia sądu ws. upadłości spółki zależnej z siedzibą w Pradze.

Firma w najlepszym czasie działalności w Czechach posiadała 3 restauracje flagowej sieci Sphinx. Ostatni lokal u naszych sąsiadów zamknięto w marcu 2012 roku. Na Słowacji nigdy nie otwarto żadnego lokalu tej sieci.

Obecnie funkcjonuje także lokal Sphinx na Węgrzech, który zlokalizowany jest w centrum handlowym Budapeszcie.

We wcześniejszej rozmowie z redakcją Retailnet Sylwester Cacek, prezes Sfinks Polska SA, zapowiedział kolejne otwarcia w naszym kraju.

– Zakładamy, że w 2014 roku powstanie co najmniej kilkanaście nowych restauracji. Nasze marki często są obecne w dużych miastach, jednak widzimy potencjał rozwoju sieci franczyzowej również w średnich i mniejszych miastach – w szczególności tam chcemy wykorzystać możliwości rozwoju w systemie franczyzowym – mówił Sylwester Cacek.

Sfinks Polska zarządza 109 restauracjami na terenie Polski, w tym siecią 93 restauracji Sphinx (segment casual dining), 10 restauracjami Chłopskie Jadło (segment premium) i 6 restauracjami Wook (segment casual dining). Pod względem wielkości sprzedaży oraz liczby restauracji Sphinx jest największą w Polsce siecią typu casual dining. Sfinks Polska jest jednocześnie 3. pod względem przychodów firmą gastronomiczną w Polsce.