Transakcja finansowa, Shutterstock

TK Development za 71,5 mln euro sprzeda swoje udziały w centrum wyprzedażowym Fashion Arena w Pradze, co może być jedną z najwyższych transakcji na rynku centrów handlowych w tym roku. Nowym właścicielem zostanie brytyjska firma Meyer Bergman, która zajmuje się zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi w sektorze handlowo-usługowym. W Polsce jest współwłaścicielem Galerii Katowickiej.

W rękach TK Development było dotychczas 75 proc. udziałów w praskim centrum wyprzedażowym Fashion Arena. Pozostałe 25 proc. należy do LMS Outlets Limited. Dzisiaj obie spółki podpisały wstępną umowę sprzedaży Fashion Arena brytyjskiej firmie Meyer Bergman. Wartość transakcji ma wynieść 71,5 mln euro. Jej finalizacja ma nastąpić w najbliższej przyszłości.

Meyer Bergman jest prywatną firmą zajmującą się zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi w sektorze handlowo-usługowym. Wartość transakcji dokonywanych przez Meyer Bergman waha się między 30 a 300 mln euro. Obecnie firma skupia swoje działania na nabywaniu nieruchomości o niskim ryzyku inwestycyjnym, znajdujących się w atrakcyjnych europejskich lokalizacjach – w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Skandynawii, a także w Czechach i w Polsce. W naszym kraju Meyer Bergman jest współwłaścicielem Galerii Katowickiej. W jej rękach jest 70 proc. udziałów w tym projekcie. Pozostałymi inwestorami są firma Neinver, która była odpowiedzialna za budowę galerii, oraz Polskie Koleje Państwowe.

Centrum wyprzedażowe Fashion Arena w Pradze powstało pod koniec 2007 roku. Pierwotnie miało 18 tys. mkw. powierzchni. Po rozbudowie, która zakończyła się w październiku 2010 roku, jego powierzchnia wzrosła do ok. 25 tys. mkw. Mieści ok. 110 sklepów. Obecnie 96 proc. centrum jest wynajęte. Wśród najemców są m.in. Tommy Hilfiger, Nike, Adidas, Benetton, Tom Tailor, Ecco, Calvin Klein i wielu innych.