Jak szacuje firma Colliers, przyrost podaży w 2014 będzie nieco niższy od odnotowanego w roku 2013 i wyniesie ok. 550–600 tys. mkw. powierzchni handlowej. Do największych otwarć planowanych na 2014 rok należą dwa nowe centra handlowe w Lublinie – Atrium Felicity (73 tys. mkw.) i Tarasy Zamkowe (38 tys. mkw.), a także Galeria Warmińska w Olsztynie (41,3 tys. mkw.) i Galeria Amber w Kaliszu (33,5 tys. mkw.).

Otwarcia nowych centrów handlowych prawdopodobnie przełożą się na wzrost współczynnika powierzchni niewynajętych na wybranych rynkach.

Według Colliers stawki czynszów na 8 największych rynkach pozostaną na stabilnym poziomie. W miastach o najwyższym poziomie nasycenia (Wrocław, Poznań) oraz w przypadku starszych obiektów może występować tendencja spadkowa, a w najlepszych lokalizacjach możemy obserwować wzrost czynszów adekwatny do wzrostu obrotów w wybranych obiektach – zwłaszcza w warszawskich centrach handlowych.

Jak informuje firma, na koniec 2013 roku w budowie znajdowało się ok. 690 tys. mkw. powierzchni handlowej, z czego ok. 130 tys. mkw. stanowiły rozbudowy istniejących projektów. Zauważalne jest rosnące zainteresowanie deweloperów mniejszymi miastami, o populacji poniżej 100 tys. mieszkańców, w których znajdowało się aż 39 proc. powierzchni będącej w budowie.

W ubiegłym roku deweloperzy skupili się szczególnie na rozbudowach obiektów. 23 proc. nowo dostarczonej powierzchni stanowiły rozbudowy istniejących obiektów. Najważniejszy projekt tego typu ukończony w 2013 roku to Centrum Riviera w Gdyni (70,5 tys. mkw.) – rozbudowa dawnego Centrum Handlowego Wzgórze.