Wizualizacja CH Serenada

Centrum Handlowe Serenada powstanie w krakowskiej dzielnicy Olsza i będzie komplementarne do działających w sąsiedztwie CH Krokus z hipermarketem Real (pow. 18 tys. mkw.), Obi (12 tys. mkw.) oraz największego centrum rozrywkowego w Krakowie z 12-salowym Multikinem i największym w Polsce aquaparkiem. Dzięki budowie Serenady powstanie największy w Krakowie zespół handlowo-rozrywkowy o powierzchni ponad 100 tys. mkw. Miejsce to już obecnie generuje ruch na poziomie 8 mln odwiedzających rocznie.

– Nie należy rozpatrywać Serenady jako obiektu wolnostojącego, ale jako kolejną inwestycję w intensywnie rozwijającej się strefie – mówi Maciej Kiełbicki, dyrektor zarządzający Mayland. – Mam na myśli obszar pomiędzy starym Krakowem a Nową Hutą, który przeznaczono na rozwój nowoczesnej tkanki miejskiej. Powstała tu Specjalna Strefa Ekonomiczna (Krakowski Park Technologiczny), a teren Olszy intensywnie się rozwija. Oprócz istniejących obiektów – centrum handlowego, aquaparku, multipleksu oraz biurowców – powstaną tu wkrótce kolejne: jest zaplanowana realizacja biurowca Futuro, a także osiedla mieszkaniowego przy ul. Bohomolca.

– Kraków został uznany za najlepsze miejsce na świecie do lokowania centrów usług dla biznesu. W innym rankingu znalazł się na 4. miejscu na świecie i 1. w Europie Środkowo-Wschodniej jako atrakcyjne miejsce lokalizacji dla przedsiębiorstw BPO. Kraków jest też ważnym ośrodkiem kultury i nauki. To wszystko przyciąga ludzi i gwarantuje, że miasto będzie się cały czas rozwijać. Takim miastotwórczym czynnikiem jest również handel. Już wcześniej doceniliśmy potencjał tego miejsca, kupując grunty w nieprzypadkowej lokalizacji. Czekaliśmy na odpowiedni moment – dodaje Maciej Kiełbicki.

Serenada powstanie w północnej części Krakowa, gdzie mieszka 70 proc. populacji miasta i gdzie gęstość zaludnienia jest najwyższa. Mieszkańcy mają tutaj do dyspozycji jedynie połowę dostępnej w mieście powierzchni handlowej, a jej nasycenie jest o 15 proc. mniejsze niż w innych dzielnicach. Ta dysproporcja sprawia, że rejon ten jest doskonałą lokalizacją dla nowych obiektów. Położenie przyszłego centrum w sąsiedztwie ulic Dobrego Pasterza i gen. Bora-Komorowskiego oraz przy głównej osi komunikacyjnej Krakowa powodują, że Serenada znajdzie się w strefie 15 min. dojazdu autem dla 500 tys. mieszkańców, czyli praktycznie całej lewobrzeżnej części Krakowa. To oznacza, że strefa oddziaływania to milion mieszkańców, a szacowany rynek konsumencki wynosi 2,33 mld euro.

Docelowo Centrum Handlowe Serenada będzie miało 3 poziomy handlowe o łącznej powierzchni najmu 42 tys. mkw. Tym samym pomieści 170 sklepów i punktów handlowo-usługowych oraz sześciopoziomowy parking na 3,3 tys. miejsc. W Serenadzie blisko 80 proc. najemców będzie pochodziło z branży modowej i będzie tu można znaleźć sklepy 20 najważniejszych najemców z tej branży. Pozostała oferta handlowa centrum zostanie uzupełniona o sklepy z wyposażeniem domu oraz sport i rozrywkę. W Serenadzie powstanie największa w mieście strefa gastronomiczna o powierzchni 2,2 tys. mkw.

Przepływ klientów w centrum zostanie zorganizowany w taki sposób, że Serenada pełnić będzie rolę łącznika dla innych obiektów tej strefy handlowej. Powstaną tutaj bezpośrednie wejścia na każdy poziom z każdej strony budynku. Wielopoziomowy parking zapewni równomierny przepływ klientów na wszystkich poziomach.

CH Serenada posiada już prawomocne pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na wiosnę 2014 roku, a ich zakończenie przed końcem 2015. Autorem projektu architektonicznego projektu jest warszawska pracownia architektoniczna AMC Chołdzyński.