Dla 80% Polaków kupujących w internecie e-przelew (tzw. pay by link) jest najczęściej wybieraną metodą płatności. Firma PayU wprowadziła niedawno usługę PayU Express, co uprościło płatność dla zarejestrowanych użytkowników. Analiza danych z pierwszego kwartału działania PayU Express wykazała, że skrócenie procesu zwiększyło odsetek pozytywnie zakończonych transakcji w sklepach internetowych.

Sprowadzenie płatności przelewem do jednego kliknięcia w koncie PayU spowodowało wzrost liczby zakończonych transakcji w sklepach internetowych średnio o 7-10%. Z kolei aż 93% użytkowników, którzy raz wykonali płatność PayU Express decyduje się skorzystać z niej ponownie i rezygnuje z płatności zwykłym e-przelewem.

„Aby zlecić zwykły e-przelew należy zalogować się do bankowości internetowej, tam przejść przez kilka ekranów, a na koniec przepisać hasło wysłane w postaci SMSa, by zatwierdzić płatność. Nie jest to ani szybkie, ani wygodne rozwiązanie. Skróciliśmy więc ten proces do jednego kliknięcia i tak powstał nowy standard e-przelewu – PayU Express.” – mówi Wojciech Czajkowski, dyrektor zarządzający PayU Polska.

Przelew PayU Express powstał dzięki powiązaniu konta PayU z rachunkiem bankowym i jest efektem współpracy obu instytucji. PayU nigdy nie prosi o podanie danych do logowania do bankowości internetowej. Tego typu dane są podawane przez użytkowników wyłącznie na stronach banku.

Przelewy w standardzie PayU Express nie wymagają od kupującego płacenia w serwisie bankowości internetowej, ale obciążają bezpośrednio jego konto bankowe. Wystarczy zalogować się do swojego konta PayU, gdzie wykonanie przelewu to już tylko jedno kliknięcie. Wszystkie dane podawane przez użytkownika są przesyłane z zastosowaniem algorytmów kryptograficznych. PayU posiada także status instytucji  płatniczej, w związku z czym podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

Aktualnie partnerami PayU udostępniającymi przelew PayU Express są Alior Sync oraz Alior Bank.

„Koncentrujemy się w PayU na obsłudze płatności internetowych w obszarze e-commerce. Do współpracy przy projekcie PayU Express chcielibyśmy zaprosić jak najwięcej partnerów bankowych. Z większością już rozmawiamy, a z kilkoma jesteśmy na bardzo zaawansowanym etapie.” – mówi Wojciech Czajkowski.

Przelewy w standardzie PayU Express są udostępniane automatycznie w większości sklepów internetowych i serwisów, które umożliwiają płatności kontem PayU i nie wiąże się to z żadną dodatkową opłatą dla akceptanta. W wypadku zarówno obecnych, jak i nowych akceptantów włączenie nowej metody płatności nie wymaga również dodatkowych prac wdrożeniowych. Korzystanie z ulepszonego e-przelewu jest bezpłatne także dla kupujących.

PayU zamierza wkrótce umożliwić płatność szybkim e-przelewem PayU Express także w swojej aplikacji mobilnej, która w tej chwili jest dostępna na urządzenia z systemem operacyjnym iOS od v.5.0 oraz Android od v. 2.3. Aktualnie płatność odbywa się za pomocą karty płatniczej zapisanej w aplikacji i jest to jedyne rozwiązanie umożliwiające wygodną płatność w sklepach internetowych z poziomu telefonu, bez konieczności przepisywania kilkucyfrowych kodów czy przełączania się między urządzeniami.