Zakupy online

Dla 80 proc. kupujących w internecie e-przelew (tzw. pay by link) jest najczęściej wybieraną metodą płatności. Firma PayU wprowadziła niedawno jego nową generację i uprościła płatność dla zarejestrowanych użytkowników do jednego kliknięcia, nie trzeba nawet logować się do banku. Analiza danych z I kw. działania usługi Express wykazała, że skrócenie procesu zwiększyło nie tylko wygodę kupujących, ale także odsetek pozytywnie zakończonych transakcji w sklepach internetowych.

Usługi PayU są dostępne m.in. dla klientów sieci House, Cropp, Media Markt, Saturn, Vistula, W.Kruk, Smyk, C&A, Big Star, RTV Euro AGD, Praktiker, Piotr i Paweł, Komputronik, Intersport czy Mohito.

Skrócenie płatności przelewem z kilkunastu kliknięć do jednego kliknięcia w koncie PayU spowodowało wzrost liczby zakończonych transakcji w sklepach internetowych średnio o 7–10 proc. Z kolei aż 93 proc. użytkowników, którzy raz wykonali płatność PayU Express, decyduje się skorzystać z niej ponownie i rezygnuje z płatności zwykłym e-przelewem.

– Cieszą nas te wyniki, bo pokazują, że zmierzamy w dobrym kierunku i dobrze czytamy potrzeby naszych klientów, którymi są zarówno sklepy internetowe, jak i kupujący – mówi Wojciech Czajkowski, dyrektor zarządzający PayU Polska. – Aby zlecić zwykły e-przelew, należy zalogować się do bankowości internetowej, tam przejść przez kilka ekranów, a na koniec przepisać hasło wysłane w postaci sms-a, by zatwierdzić płatność. Nie jest to ani szybkie, ani wygodne rozwiązanie. Skróciliśmy więc ten proces do jednego kliknięcia i tak powstał nowy standard e-przelewu – PayU Express – dodaje.

Przelew PayU Express powstał dzięki powiązaniu konta PayU z rachunkiem bankowym i jest efektem ścisłej współpracy obu instytucji. PayU nigdy nie prosi o podanie danych do logowania do bankowości internetowej – tych nie należy nikomu ujawniać. Tego typu dane są podawane przez użytkowników wyłącznie na stronach banku.

Aktualnie partnerami PayU udostępniającymi przelew PayU Express są Alior Sync oraz Alior Bank, jednak lista ta jest otwarta.

Przelewy w standardzie PayU Express są udostępniane automatycznie w większości sklepów internetowych i serwisów, które umożliwiają płatności kontem PayU i nie wiąże się to z żadną dodatkową opłatą dla akceptanta. W przypadku zarówno obecnych, jak i nowych akceptantów włączenie nowej metody płatności nie wymaga również dodatkowych prac wdrożeniowych. Ponadto korzystanie z ulepszonego e-przelewu jest bezpłatne także dla kupujących.

PayU zamierza wkrótce umożliwić płatność szybkim e-przelewem PayU Express także w swojej aplikacji mobilnej, która w tej chwili jest dostępna na urządzenia z systemem operacyjnym iOS od v.5.0 oraz Android od v.2.3. Aktualnie płatność odbywa się za pomocą karty płatniczej zapisanej w aplikacji i jest to jedyne rozwiązanie umożliwiające wygodną płatność w sklepach internetowych z poziomu telefonu, bez konieczności przepisywania kilkucyfrowych kodów czy przełączania się między urządzeniami.