Poznań City Center
Poznań City Center

Europa Capital, w imieniu Europa Fund III, wraz z jego partnerami joint-ventrue: spółką TriGranit Development i PKP SA sprzedały Poznań City Center . Otwarte niedawno centrum handlowe zostało nabyte przez Resolution Real Estate Fund IV i Prime European Shopping Centre Fund.

Transakcję przejęcia PCC sfinalizowały Aareal Bank oraz pbb Deutsche Pfandbriefbank. ECE oraz Resolution Property uzyskały 190 mln euro wsparcia. Szacuje się, że PCC sprzedano za miliard zł.

– Poznań City Center jest doskonałym przykładem tego, jak poprzez współpracę z doświadczonymi lokalnymi partnerami, Europa Capital pracuje dla swoich inwestorów aby wytworzyć wyjątkowy zasób, którego wartość krystalizuje się w procesie sprzedaży – powiedział Robert Martin, Principal Europa Capital.

– Poznan City Center przypieczętowało swój ogromny sukces. Ten obiekt nieustająco odbiera międzynarodowe wyrazy uznania. Jako deweloper tego centrum nasza firma osiągnęła nadzwyczajny zwrot z tej inwestycji nie tylko dla naszych udziałowców, ale także dla partnerów joint-venture. W rekordowym czasie 18 miesięcy wybudowaliśmy zarówno nowy dworzec Poznań Główny i centrum handlowe. Wraz z realizacją Poznań City Center, całkowita wartość obiektów wybudowanych przez TriGranit w Polsce przekroczyła miliard EURO. Dzisiaj Poznań City Center jest najczęściej odwiedzanym obiektem handlowym w Poznaniu. W niedalekiej przyszłości planujemy rozpocząć trzecią fazę projektu, na którą złożą się biurowce klasy A oraz trzygwiazdkowy hotel – dodał Árpád Török, CEO TriGrant Development Corporation.

Sprzedaż centrum handlowego Poznań City Center to jedna z największych transakcji na rynku nieruchomości w Polsce w ostatnim czasie. Powierzchnia handlowa galerii wynosi 58 tys. mkw., a całkowita 165 tys. mkw. Jej budowa była elementem szeroko zakrojonego projektu, w ramach którego powstał także nowy dworzec kolejowy zintegrowany z nowym dworcem autobusowym i transportem miejskim.

– W ciągu  dwóch lat zrewitalizowaliśmy zaniedbany fragment w centrum miasta, okolice dworca Poznań Główny, zostawiając infrastrukturę, która umożliwia dalszy rozwój Poznania. Zostawiamy mieszkańcom nie tylko nowoczesne dworce, kolejowy i autobusowy, nie tylko trzykondygnacyjny parking na 1500 aut i przyjazne, nowe miejsce spotkań poznaniaków i gości.  Dzięki tej inwestycji, zrealizowanej w rekordowym  tempie, Miasto Poznań, dzięki zaangażowaniu prywatnego kapitału, zyskało wart 75 mln złotych  układ drogowy i komunikacyjny. Udało się też wspomóc szereg istotnych przedsięwzięć kulturalnych i społecznych, jak choćby wsparcie kwotą 100 tys. euro Domu Pomocy Społecznej dla dzieci niepełnosprawnych sióstr „Serafitek” – wylicza korzyści Tomasz Lisiecki, prezes TriGranit Development Polska.

Budowa galerii oraz węzła komunikacyjnego to nie koniec zmian w tej części Poznania. Przed PKP SA i firmą TriGranit kolejny etap inwestycji, obejmującej tereny Dworca Głównego.

– Przed nami budowa kładki łączącej kompleks z peronami 4,5 i 6 oraz okolicą Dworca Zachodniego. Zgodnie z pierwotnymi założeniami projektowymi,  będzie ona elementem kończącym integrowanie poszczególnych części stacji. Planujemy również odtworzenie elewacji budynku starego dworca i zagospodarowanie tego terenu. Chcemy, aby w tym miejscu powstał m.in. pasaż połączony z funkcjami obsługi podróżnych, jeśli takie będą w tym miejscu potrzebne – mówi Jarosław Bator – dyrektor zarządzający ds. Nieruchomości w PKP SA.

Przygotowaniom do kolejnego etapu inwestycji towarzyszy szereg uzgodnień i konsultacji z lokalnymi władzami oraz środowiskami inżynierów i architektów. PKP SA, jak poinformowano, dokładają starań, by sprostać oczekiwaniom mieszkańców Poznania oraz korzystającym z kolei podróżnym: Wsłuchujemy się we wszystkie opinie – nawet te krytyczne, a każdy głos jest dla nas bardzo cenny. Zależy nam na tym, by dworce kolejowe były nie tylko miejscami oczekiwania na pociąg, ale i wizytówkami miast – dodaje Jarosław Bator.

Przypomnijmy, Poznań City Center zostało oddane do użytku 25 października 2013 roku. Obiekt ma 61 tys. mkw. powierzchni. Oferta handlowa i rekreacyjna w Poznań City Center obejmuje 230 sklepów i 35 barów, restauracji i kawiarni, na trzech poziomach, z dwiema strefami gastronomicznymi.

Od 1995 firma Europa Capital’s Principals stworzyła w sumie 7 funduszy deweloperskich i miała swój udział w ponad 75 transakcjach na łączną sumę 7 miliardów euro w 18 krajach w Europie.  Europa Capital jest częścią The Rockefeller Group („RGI”), która jest strategicznym inwestorem i zarządcą nieruchomości. Europa Capital Partners LLP i Europa Capital LLP działają pod nadzorem brytyjskiego organu Financial Conduct Authority.