Rachel Lavine, Atrium European Real Estate
Rachel Lavine, Atrium European Real Estate

– W 2013 roku spółka Atrium po raz kolejny osiągnęła znakomite wyniki. Dzięki efektywnemu zarządzaniu istniejącymi aktywami uzyskaliśmy wyższy dochód z najmu w ujęciu porównywalnym (like-for-like), zrealizowaliśmy transakcję nabycia dużego centrum handlowego, które pozwoli nam poszerzyć i uatrakcyjnić naszą ofertę, a ponadto poczyniliśmy znaczne postępy w realizacji naszych projektów inwestycyjnych i dodatkowo wzmocniliśmy naszą pozycję finansową poprzez emisję obligacji – powiedziała Rachel Lavine, prezes Atrium European Real Estate.

– Rozpoczynamy 2014 rok z bardzo dobrej pozycji, a biorąc pod uwagę fakt, że w klimacie makroekonomicznym na naszych podstawowych rynkach można zauważyć pewne optymistyczne sygnały, jestem przekonana, że nadal będziemy realizować naszą strategię wzrostu i tworzyć wartość dla naszych udziałowców – dodała Rachel Lavine.

20 marca 2014 nastąpi otwarcie projektu w regionie Lublina – Atrium Felicity. Będzie to 23. obiekt handlowy grupy Atrium w Polsce, co oznacza zwiększenie krajowego portfolio do blisko 500 tys. mkw. powierzchni handlowej (498 tys. mkw.). W Atrium Felicity otworzą się najpopularniejsze marki ze wszystkich branż, z których część pojawi się w regionie po raz pierwszy – m.in. Auchan, Saturn, C&A, Zara, Massimo Dutti.

Spółka Atrium European Real Estate podała wyniki za IV kw. oraz okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2013 roku. Poniżej podano najważniejsze informacje o polskim portfelu Atrium.

Wartość rynkowa portfela dochodowego Atrium w Polsce obejmującego 22 nieruchomości (stanowiącego 51,2 proc. portfela nieruchomości dochodowych spółki o łącznej wartości 2,4 mld euro, na który składają się 153 aktywa) wyniosła 1,2 mld euro.

Polski portfel Atrium wygenerował w 2013 roku wzrost dochodu brutto z najmu (GRI) o 6,8 proc. do poziomu 78,9 mln euro w porównaniu z rokiem ubiegłym. GRI w ujęciu porównywalnym (like-for-like) według definicji EPRA wzrósł o 1,2 proc., do poziomu 74,6 mln euro.

Dochód netto z najmu (NRI) wzrósł o 7,6 proc. do poziomu 79,2 mln euro, natomiast NRI w ujęciu porównywalnym (like-for-like) według definicji EPRA wzrósł o 2,6 proc. do poziomu 75,4 mln euro.

Komercjalizacja (według definicji EPRA) wszystkich 22 aktywów nieznacznie wzrosła i osiągnęła poziom 97,9 proc. (97,5 proc. w 2012 roku).

Zrealizowano transakcję nabycia – za kwotę 151,7 mln euro – Galerii Dominikańskiej, jednego z wiodących centrów handlowych, położonego w centralnej lokalizacji w głównej, handlowej części Wrocławia, czwartego co do wielkości miasta w Polsce.

Dalsze postępy w realizacji inwestycji Atrium Felicity w Lublinie – otwarcie zaplanowano na 20 marca 2014 roku.

Trwają prace budowlane związane z rozbudową centrum handlowego Atrium Copernicus w Toruniu. Po rozbudowie, której zakończenie przewiduje się na koniec 2014 roku, obiekt powiększy się o dodatkowe 17,3 tys. mkw. powierzchni najmu brutto oraz 640 nowych miejsc parkingowych.

W Polsce Atrium posiada 22 działające obiekty handlowe. W skład portfela firmy wchodzą m.in. centra handlowe Atrium Reduta, Atrium Promenada, Atrium Targówek w Warszawie, Galeria Dominikańska we Wrocławiu, Atrium Mosty w Płocku, Atrium Biała w Białymstoku, Atrium Copernicus w Toruniu, Atrium Koszalin w Koszalinie, Atrium Molo w Szczecinie, Atrium Kasztanowa w Pile oraz Atrium Plejada w Bytomiu. Łącznie spółka posiada w Polsce ok. 423 tys. mkw. powierzchni handlowej.

Atrium Poland Real Estate Management jest wystawcą jesiennej edycji Shopping Center Forum 2014. Spółka na stoisku 6.2 zaprezentuje swoje projekty.