zakupy online

Już 1,4 mln Polaków przynajmniej raz w życiu zrobiło zakupy za pomocą urządzenia mobilnego. Taki sposób kupowania cieszy się znaczną popularnością na Zachodzie. W USA urządzenia mobilne wykorzystują w tym celu najczęściej osoby w wieku 25–34 lata. Przez smartfony kupuje 81 proc. z nich, a przez tablety aż 88 proc. osób tej grupy wiekowej. Najpopularniejszą kategorią produktów sprzedawanych w kanale mobilnym są multimedia, a tuż za nimi ubrania.

Urządzenia mobilne przebojem opanowały rynek elektroniki użytkowej oraz telekomunikacyjny na całym świecie. Dziś już mało kto wyobraża sobie bez nich życie, a użytkownicy nie ograniczają się jedynie do przeglądania internetu lub grania w gry. Coraz częściej wykorzystują kanał mobilny do robienia zakupów w internecie. Według badania przeprowadzonego przez Sociomantic Labs w USA już 66 proc. osób w wieku od 25 do 34 lat do robienia zakupów korzysta ze smartfonów lub tabletów. Z podobną częstotliwością (63 proc.) kupują za pomocą smartfonów i tabletów osoby w wieku 18–24 lata. Najmniej aktywni są natomiast użytkownicy powyżej 65 roku życia, jednak i oni dostrzegają zalety mobilnych technologii.

Osoby młode, czyli w wieku 25–34 lata, to zdecydowanie najaktywniejsza zakupowo grupa wśród użytkowników smartfonów. To oni najczęściej szukają za ich pomocą produktów (93 proc.) oraz przeglądają strony sklepów internetowych (82 proc.). Są też grupą, która najczęściej dokonuje zakupu (81 proc.).

– W przypadku tabletów widoczna jest większa dywersyfikacja grup wiekowych. Prawdopodobnie dlatego, że tablety mają zdecydowanie większe ekrany, co znacząco ułatwia robienie zakupów. Przykładowo najczęściej za ich pomocą szukają produktów osoby młodsze (18–24 lata) – 88 proc, a strony e-sklepów przeglądają raczej klienci w średnim wieku – 86 proc. – mówi Maciej Wyszyński z Sociomantic Labs.

Najczęściej jednak zakupu dokonują klienci w wieku od 25 do 34 lat (88 proc.). Co ciekawe, u osób starszych, czyli tych powyżej 65 roku życia, można zaobserwować największą różnicę procentową między oglądającymi a kupującymi, która wynosi aż 25 punktów procentowych.

Według Sociomantic Labs warto też zwrócić uwagę na urządzenia, z jakich korzystają internauci podczas robienia wirtualnych zakupów. W przypadku szybkiego wyszukiwania ofert najlepiej sprawdza się smartfon, zwłaszcza wśród młodszych użytkowników. Jednak wraz z wiekiem widać tendencję do częstszego korzystania z tabletów. W przypadku, gdy internauta chce znaleźć więcej szczegółowych informacji na temat interesującego go produktu, przewagę mają właśnie tablety. Bez względu na wiek użytkownicy korzystają z nich częściej niż ze smartfonów.

Według firmy najpopularniejsza kategoria produktów kupowanych za pomocą urządzeń mobilnych to multimedia. Wybiera je odpowiednio 57 proc. użytkowników tabletów i 46 proc. właścicieli smartfonów.

– Ich popularność nie jest zaskoczeniem, gdyż dzięki rozwiązaniom wprowadzonym przez twórców mobilnych systemów operacyjnych są one zdecydowanie najłatwiejsze do kupienia. Aplikacje, gry, e-booki czy książki można ściągnąć nawet w ciągu kilkunastu sekund, z pominięciem skomplikowanych procedur płatniczych – mówi Maciej Wyszyński z Sociomantic Labs. Kolejną kategorią, pod względem popularności, są ubrania. Wybiera ją 30 proc. użytkowników smartfonów i 40 proc. właścicieli tabletów.

Zakupowa rewolucja mobilna na dobre zagościła w USA i Europie Zachodniej. Tamtejsi użytkownicy mobilni już bez większych oporów kupują za pomocą smartfonów oraz tabletów. Teraz przyszła kolej na Polskę, zwłaszcza że potencjał naszego kraju w tym zakresie ciągle rośnie. Tylko w ubiegłym rokuPolacy kupili ponad 6,7 mln urządzeń mobilnych, według IDC Polska.