Zielone Arkady
Zielone Arkady

ECE Projektmanagement Polska sp. z o.o. podpisała umowę z firmą Strabag – generalnym wykonawcą projektu CH Zielone Arkady. Oznacza to, że wiosną 2014 rusza budowa CH Zielone Arkady, by w IV kw. 2015 roku mogło nastąpić uruchomienie bydgoskiego centrum.

– CH Zielone Arkady będzie jednym z największych centrów wybudowanych dotąd w Polsce przez ECE Projektmanagement Polska Sp. z o.o. i największym obiektem łączącym funkcje handlowo-usługowo-rozrywkowe zlokalizowanym w Bydgoszczy. Pomieści ok. 200 lokali, o łącznej powierzchni ok. 50 tys. mkw. Koszt inwestycji to około 150 mln euro. Otwarcie planujemy w końcu października 2015 roku – powiedział Leszek Sikora, dyrektor zarządzający, ECE Projektmanagement Polska.

Komercjalizacja CH Zielone Arkady już trwa i przekroczyła poziom 30 proc. powierzchni najmu. Wśród najemców znajdują się obecnie: Reserved, Mohito, Sinsay, House, Cropp, Home&You, Zara, Pull&Bear, Massimo, Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Piotr i Pawel, Smyk Megastore. – CH Zielone Arkady to prawdziwe wyzwanie komercjalizacyjne. Mamy do zapełnienia ok. 200 sklepów na trzech kondygnacjach. Jednak jestem spokojny, ponieważ już teraz, po fali wielkiego zainteresowania informacjami i zapytań o warunki współpracy, miesiąc w miesiąc podpisujemy kolejne umowy najmu – podsumowuje Rafał Pruba, dyrektor działu wynajmu, ECE Projektmanagement Polska.

Galeria powstanie na terenie byłej drukarni Ortis przy Rondzie Kujawskim w Bydgoszczy. W ostatnich miesiącach ukończono przygotowania placu budowy oraz pozyskano wszelkie niezbędne zgody konieczne dla jej rozpoczęcia.

Firma ECE Projektmanagement dysponuje w Polsce ok. 400 tys. mkw. powierzchni najmu w 8 centrach handlowych. Z początkiem marca br. ECE przejęła zarządzanie Poznań City Center, najnowszym centrum handlowym stolicy Wielkopolski.

Już od roku 1965 ECE działa jako projektant i deweloper centrów handlowych. Swoje obiekty ECE wynajmuje samodzielnie oraz podejmuje się zarządzania nimi w długiej pespektywie. Na rynku europejskim jest w tym segmencie niekwestionowanym liderem. W 189 galeriach handlowych zarządzanych przez ECE (z tego 78 przez MEC METRO-ECE Centermanagement GmbH & Co. KG) w 17 krajach około 17,5 tys. sklepów mieszczących się na powierzchni 6 mln mkw. osiąga obroty na poziomie 21 mld euro rocznie.

Do centrów tych zaliczają się w Polsce m.in. Galeria Bałtycka w Gdańsku i Galeria Krakowska w Krakowie, a w Niemczech – Potsdamer Platz Arkaden w Berlinie, Promenaden na Dworcu Głównym w Lipsku, Alstertal-Einkaufszentrum w Hamburgu oraz Schloss-Arkaden w Brunszwiku. Obecnie w fazie projektowania i budowy na terenie Europy znajduje się kolejne 14 galerii handlowych, w tym nowe centrum handlowe w Bydgoszczy, Milaneo w Stuttgarcie. W sierpniu oddano do użytku Skyline Plaza we Frankfurcie nad Menem, w połowie października ubiegłego roku – Marmara Park w Istambule (Turcja) oraz Central w Bratysławie (Słowacja). W ramach swoich działów Office Traffic i Industries firma ECE realizuje także obiekty o innym przeznaczeniu, jak choćby niemiecką centralę firmy Philips w Hamburgu, siedzibę firmy ThyssenKrupp w Essen czy hotel Steigenberger na nowym stołecznym lotnisku w Berlinie (BER).

Udziałowcami funduszu ECE Prime European Shopping Centre Fund są czołowi inwestorzy instytucjonalni z całego świata. Fundusz ten zajmuje się głównie nabywaniem działających centrów handlowych posiadających duży potencjał wzrostu wartości.

ECE Projektmanagement jest wystawcą jesiennej edycji Shopping Center Forum 2014. Spółka na stoisku 5.3 zaprezentuje swoje projekty handlowe.