Zielone Arkady
Zielone Arkady

Strabag sp. z o.o., polska spółka córka koncernu budowlanego o tej samej nazwie, do końca października 2015 roku wybuduje Zielone Arkady – największą galerię handlową w Bydgoszczy. Obiekt będzie oferował 50 tys. mkw. powierzchni usługowej i zostanie wybudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa w systemie BREEAM.

Spółka Strabag zrealizuje inwestycję wspólnie z inwestorem, ECE Projektmanagement Polska sp. z o.o., w modelu „teamconcept”.

Przy al. Wojska Polskiego w Bydgoszczy, na działce o powierzchni 11,5 ha, powstaną 2 budynki. Obiekt główny to centrum handlowe z trzema kondygnacjami handlowo-usługowymi i zlokalizowaną w zachodniej części budynku kondygnacją biurową. Po stronie północnej powstanie sześciokondygnacyjny parking z miejscami postojowymi dla 1,2 tys. pojazdów i dwoma strefami dojazdowymi. Do najciekawszych elementów realizacji będzie należało skomplikowane i precyzyjne wykonanie znacznych rozmiarów konstrukcji stalowo-żelbetowej nad wejściem głównym, tzw. Kryształu.

Strabag wykona projekt w Bydgoszczy według modelu „teamconcept”. Jest on oparty na odpowiedzialnej, partnerskiej współpracy generalnego wykonawcy i inwestora na każdym etapie realizacji projektu, która prowadzi do zmniejszenia nakładów kosztów i przyspieszenia procesu technologicznego.

– Współpraca na zasadach partnerstwa po prostu się opłaca. Doskonałym przykładem wykorzystania koncepcji zespołowej w Polsce jest zakończona w 2011 roku budowa Galerii Kaskada w Szczecinie – mówi Rainer Steindl, dyrektor finansowy Strabag sp. z o.o., Budownictwo Ogólne.

Roboty budowlane przy realizacji inwestycji w Bydgoszczy rozpoczną się w kwietniu 2014 roku.

Zielone Arkady to kolejny projekt firmy Strabag wykonywany w ramach zrównoważonego rozwoju budownictwa w Polsce. Jeszcze w marcu tego roku zostanie otwarte certyfikowane w BREEAM regionalne centrum handlowe w Lublinie – Atrium Felicity.

CH Zielone Arkady będą posiadać kubaturę wynoszącą 570 tys. msześc. Powierzchnia terenu, na której znajdzie się obiekt, wynosi 11,5 h. Powierzchnia całkowita galerii to 115 tys. mkw., 103 tys. mkw. to powierzchnia użytkowa, a 450 mkw. to powierzchnia biurowa. Obiekt będzie oferował 1,2 tys. miejsc parkingowych. Przy budowie będzie pracowało 600 osób.