Obecnie Immofinanz Group realizuje w Polsce m.in. CH Tarasy Zamkowe
Obecnie Immofinanz Group realizuje w Polsce m.in. CH Tarasy Zamkowe

CH Zielone Tarasy w Lublinie będzie posiadać nietypowe rozwiązanie związanie z zadaszeniem budynku. Projekt zagospodarowania zielenią dachu Tarasów Zamkowych obejmuje obszar o powierzchni ok. 16,7 tys. mkw. Teren dachu podzielony został ze względu na sposób użytkowania i typ uprawy na tzw. „ogrody na dachu” oraz „zielone dachy”. Podstawowym założeniem projektowym jest stworzenie na dachu Tarasów Zamkowych rozległej, zielonej przestrzeni, nawiązującej do naturalnych krajobrazów nadrzecznych doliny rzeki Bystrzycy.

Projekt Tarasów Zamkowych w Lublinie łączy w sobie wyjątkową architekturę z wysokimi standardami ekologicznymi. Cechami wyróżniającymi projekt są umieszczone na dachu skwery, trawniki, ciągi spacerowe. Publiczne skwery usytuowane na dachu galerii będą zachęcały odwiedzających do odpoczynku oraz stworzą przestrzeń do spotkań mieszkańców Lublina i organizacji wydarzeń.

„Ogrody na dachu” obejmą ponad 5 tys. mkw. ogólnodostępnych stref z uprawą intensywną, gdzie mogą rosnąć zarówno krzewy, drzewa, jak i byliny. Na substracie glebowym grubości 42 cm zaplanowane zostały nasadzenia dużych krzewów liściastych, krzewów okrywowych oraz traw ozdobnych i bylin. Punktowo na specjalnie przygotowanym terenie w postaci skarp zaplanowano nasadzenia drzew liściastych w substracie grubości 80 cm oraz 140 cm, odpowiednio do wielkości drzew.

Ogrody intensywne znajdują się na kilku poziomach, w południowej i zachodniej części dachu Tarasów Zamkowych, tworząc zieleń towarzyszącą ciągom komunikacyjnym, przestrzeni rekreacyjnej i widowiskowej. Zieleń wysoka w postaci drzew liściastych pojawi się przy ciągach spacerowych na zielonych skarpach łączących poszczególne przestrzenie do rekreacji i wypoczynku. Konstrukcja ogrodów intensywnych na pochyłościach wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań dotyczących zabezpieczeń antyerozyjnych. Ponadto drzewa sadzone na dachu będą dobrze zamocowane przez stabilizację podziemną bryły korzeniowej oraz dodatkowe mocowanie pni drzew. W tym celu zastosowane zostaną indywidualne rozwiązania konstrukcyjne.

„Zielone dachy” to przestrzeń niedostępna dla spacerujących, gdzie zaplanowano uprawę na cienkiej warstwie substratu glebowego grubości 15 cm. Zastosowano tu roślinność dostosowaną do trudnych warunków siedliskowych, o dużych zdolnościach regeneracyjnych: trawy, zioła, sukulenty. Uprawa ekstensywna zajmuje ponad 10 tys. mkw. dachu Tarasów Zamkowych.

Projekt zieleni obejmuje również uprawę w gruncie – w opaskach przy elewacji zachodniej i północnej pod uprawę pnączy, a także na terenie towarzyszącym budynkowi od strony południowej. Ze względu na projektowaną podziemną infrastrukturę techniczną oraz sąsiedztwo drogi pożarowej na tym terenie zaproponowano głównie nasadzenia zieleni niskiej.

Tarasy Zamkowe to nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe, w którym na przestrzeni 38 tys. mkw. powierzchni handlowej znajdzie się około 150 lokali handlowo-usługowych. Zlokalizowane jest w ścisłym centrum Lublina w pobliżu historycznego zamku, pomiędzy Alejami Unii Lubelskiej i Tysiąclecia. Tarasy Zamkowe zaprojektowane zostały w taki sposób, aby w centrum miasta powstał atrakcyjny obiekt handlowo-rozrywkowy, a jednocześnie miejsce relaksu i wypoczynku dla mieszkańców Lublina. Projekt przygotowało Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy. Inwestorem jest austriacka spółka Immofinanz Group. Całkowity koszt inwestycji wynosi 480 mln złotych.

Firma Immofinanz będzie wystawcą jesiennej edycji Shopping Center Forum 2014. Projekty firmy będzie można zobaczyć na stoisku 4.9. Więcej informacji nt. Forum znajduje się tutaj.