PayU

Płatność jednym kliknięciem jest możliwa dla wszystkich użytkowników Allegro, którzy wybiorą płatność kartą. Rozwiązanie to powstało dzięki współpracy z PayU. Firma zamierza przygotować równie szybką i łatwą płatność również przelewem bankowym w modelu PayU Express oraz udostępnić nowe rozwiązanie wybranym sklepom internetowym.

Dzięki możliwości zapisania karty w PayU wyeliminowano potrzebę każdorazowego wprowadzania danych karty podczas płatności za zakupy. Funkcjonalność ta pozwala też zapłacić za zakupy bez opuszczania serwisu Allegro. Aby zapisać kartę użytkownik podaje jej dane w trakcie procesu zakupowego oraz zaznacza, że zgadza się na zapisanie karty i akceptuje regulamin PayU. Przy kolejnych zakupach nie ma już potrzeby wpisywania danych karty.

Wszystkie dane podawane przez użytkownika są przechowywane przez PayU (firma jest instytucją płatniczą nadzorowaną przez KNF) z zastosowaniem silnych algorytmów szyfrujących. Bezpieczeństwo transakcji zapewniają również uregulowania prawne (jak np. dyrektywa Parlamentu Europejskiego Payment Services Directive, PSD), którym podlega PayU oraz certyfikaty, w tym PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard), który jest światowym standardem ustalonym przez organizacje płatnicze (m.in. Visa, Mastercard).

Przy kolejnej płatności, będąc zalogowanym na Allegro, kupujący widzi swoją zapisaną kartę, klika i w ten sposób płatność jest już wykonana. W praktyce jednak do Allegro przekazywany jest przez PayU jedynie unikalny identyfikator, pozwalający na obciążenie wcześniej zarejestrowanej karty. Sam numer karty nie jest nigdzie przekazywany – jest zabezpieczony w systemach PayU.

„Podczas zakupów w tradycyjnych sklepach nikt nie odsyła nas z rachunkiem kilka pięter wyżej do oddziału banku, w którym możemy zapłacić, lecz finalizujemy zakup i płatność bezpośrednio w sklepie. Tak samo powinno być w internecie – nie chcemy „wyganiać” kupujących do banku ani wymagać od nich przełączania się między aplikacjami. Dlatego płatność zapisaną kartą jest zawsze wykonywana w serwisie lub aplikacji Allegro. W przyszłości tak samo będzie wyglądała płatność przelewem bankowym w modelu PayU Express i udostępnimy taki mechanizm także dla wybranych sklepów internetowych, które z nami współpracują.” – mówi Wojciech Czajkowski, dyrektor zarządzający PayU Polska.

Dziś została wydana również aplikacja Allegro 4.4 na iOS. Posiada ona nowy, prostszy formularz opcji dostawy i zamówienia oraz wspiera płatność jednym „tapnięciem”. Proces ten jest mobilną wersją płatności jednym kliknięciem znanej z klasycznego Allegro. Każdy zalogowany użytkownik bez wychodzenia z aplikacji może jako sposób płatności wybrać kartę, którą zapisał już na desktopie lub dodać ją z poziomu aplikacji. Czas dokonania płatności został skrócony z 60 sekund do pięciu sekund.

„Z bezpośrednich ankiet, które wśród nich przeprowadziliśmy jasno wynika, że łatwe i szybkie płatności były najbardziej pożądaną funkcjonalnością w produktach mobilnych Allegro.” – mówi Patryk Bukowiecki, kierownik działu mobile w Grupie Allegro. „Udział płatności kartą jest dziś w kanale mobilnym 3-4 razy większy niż na klasycznym Allegro.” – dodaje Bukowiecki.