Agnieszka Kołat, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL
Agnieszka Kołat, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL

W 2013 roku w Europie Środkowo-Wschodniej zrealizowano transakcje inwestycyjne o wartości około 6,2 mld euro, z czego 33 proc. przypadło na umowy kupna/sprzedaży sfinalizowane w segmencie nieruchomości handlowych – wynika z danych firmy doradczej JLL

– Wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych w 2013 roku we wszystkich sektorach rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła ponad 3,4 mld euro, najwięcej od 2006 roku, z czego około 1,39 mld euro przypadło na transakcje w segmencie handlowym. W 2014 spodziewamy się podobnych wyników. Przedmiotem transakcji na rynku nieruchomości handlowych w tym roku będą różnorodne produkty inwestycyjne, zlokalizowane również poza głównymi polskimi miastami. Za wcześnie jednak na szczegóły – powiedziała redakcji Retailnet Agnieszka Kołat, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

– Największą i zarazem najważniejszą ubiegłoroczną transakcją handlową w Europie Środkowo-Wschodniej była sprzedaż centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach za ok. 400 mln euro. Inne kluczowe umowy kupna/sprzedaży sfinalizowane w 2013 roku w segmencie nieruchomości handlowych w Polsce to sprzedaż Galerii Kazimierz w Krakowie (180,4 mln euro), sprzedaż portfela Charter Hall, czyli galerii handlowych w centrach Zakopianka, Arena, Borek, Turzyn, Dąbrówka (174,5 mln euro), Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu (151,7 mln euro) czy portfela Echo obejmującego centra handlowe w Tarnowie, Radomiu, Piotrkowie Trybunalskim (66,5 mln euro). Właściciela zmieniła również Wola Park w Warszawie, ale w tym przypadku wartość transakcji nie została ujawniona.

– Wśród transakcji spoza Polski należy wspomnieć m.in. o sprzedaży Aupark Zilina w Żylinie (88 mln euro, Słowacja) czy City Park Mall w Konstancy (81 mln euro, Rumunia).

– Według JLL stopy kapitalizacji dla centrów handlowych typu prime w Polsce kształtują się na poziomie ok. 5,75 proc. i pozostaną stabilne. Stopy kapitalizacji dla wiodących obiektów handlowych w Czechach wynoszą 6,25 proc., na Słowacji – 6,75 proc., na Węgrzech – 7,25 proc., w Rumunii – 8,25 proc., a w Serbii – 9 proc. – dodała Agnieszka Kołat.