Dom Mody Drukarnia w Bydgoszczy
Dom Mody Drukarnia w Bydgoszczy

Pod koniec marca br. wierzyciele, akcjonariusze oraz związki zawodowe zatwierdzili plan upadłościowy niemieckiej firmy inwestycyjnej IVG Immobilien AG. Działająca w Polsce spółka IVG Poland nie jest bezpośrednio zależna od niemieckiej firmy. Dlatego sprawa upadłości restrukturyzacyjnej nie ma wpływu na działalność w Polsce – wyjaśnia redakcji Retailnet Maciej Zajdel, prezes zarządu IVG Poland.

– IVG Poland ma bardzo dobrą kondycję finansową, a sprawa związana ze strukturami finansowymi w Niemczech nas nie dotyczy. IVG Poland działa w Polsce jako spółka operacyjna zupełnie niezależna od IVG Immobilien AG. Nie podlega bezpośrednio pod spółkę giełdową.

– Grupa kapitałowa IVG działa w Niemczech jako spółka giełdowa IVG Immobilien AG. Firma prowadzi swoją działalność i posiada udziały w różnego rodzaju spółkach operacyjnych, których w całej grupie jest około 350. Proces upadłości restrukturyzacyjnej trwa już prawie rok. Zarząd wraz z nadzorcą układowym proponował pewne rozwiązania, żeby spółka mogła funkcjonować i nie została zlikwidowana przez wierzycieli. Ten cel nadrzędny praktycznie został osiągnięty. 20 marca zostało przeprowadzone głosowanie wśród wierzycieli, związków zawodowych i akcjonariuszy IVG Immobilien AG. Wszystkie grupy zgodziły się na restrukturyzacje zadłużenia. Ustalono plan naprawy finansowej i organizacyjnej. Plan restrukturyzacji finansowej zakłada, że dług w kwocie ponad 2 mln euro w różnego rodzaju pożyczkach zostanie zamieniony na akcje, czyli kapitał spółki. Tym samym wierzyciele, których należności są rozkładane na akcje, staną się nowymi właścicielami całej grupy kapitałowej. Teraz prowadzony jest proces administracyjno-sądowy, który zakończy się po 3–4 miesiącach. Formalnie proces ten został uzgodniony przez wszystkie strony.

– Natomiast restrukturyzacja organizacyjna będzie polegała na uproszczeniu całej struktury kapitałowej, czyli tych 350 spółek. W ciągu najbliższych kilku miesięcy mają powstać 3 główne podmioty: jedna spółka IVG Caverns zajmującą się zbiornikami podziemnymi w Niemczech, drugi podmiot IVG Investment Real Estate – posiadający 99 proc. nieruchomości w Niemczech. Trzecia spółka, która zarządza funduszami, będzie reorganizowana. To jest cała grupa funduszowa tzw. funduszy instytucjonalnych. Działa ona w 50 proc. w Niemczech, a drugie 50 proc. – na rynkach międzynarodowych. IVG Poland będzie działała pod tą spółką funduszową.

– Obecnie centra handlowe nie są głównym działaniem na polskim rynku. Generalnie koncentrujemy się na aktywach biurowych. Posiadane obiekty handlowe planujemy sprzedać. Natomiast nie wykluczamy utworzenia funduszu nieruchomości handlowych jeśli będzie zainteresowanie inwestorów, ale to będzie wiadomo dopiero pod koniec roku – dodał Maciej Zajdel.

IVG Poland jest właścicielem m.in. Domu Mody Drukarnia w Bydgoszczy, Centrum Handlowego Platan w Zabrzu, CH Sosnowiec oraz współwłaścielem CH Osowa. IVG Poland sp. z o.o. należy do IVG Development GMBH.