Galeria Północna
Galeria Północna

W 2014 roku spółka Globe Trade Centre SA (GTC) planuje rozpocząć budowę centrum handlowego Galeria Północna na Białołęce. Ostatnio Stowarzyszenie Zielone Mazowsze złożyło odwołanie od decyzji warszawskiego ratusza, ustalającej środowiskowe uwarunkowania dla realizacji galerii. Inwestor poinformował redakcję Retailnet, że pomimo protestu wszystkie terminy dotyczące realizacji inwestycji pozostają aktualne.

– Odwołania od decyzji środowiskowych pojawiają się niejako „z automatu” przy niemal każdej większej inwestycji realizowanej w Warszawie. Nie są one zaskoczeniem, a deweloperzy, w tym GTC, biorą je pod uwagę, planując prace. Warto zauważyć, że w przypadku Galerii Północnej wpłynął pojedynczy protest, co jest sytuacją nietypową przy dużych inwestycjach. Dalszy bieg wydarzeń regulują procedury administracyjne przewidziane w tej sytuacji. Wszystkie wcześniejsze zapowiedzi GTC dot. terminu realizacji inwestycji pozostają aktualne –  mówi w rozmowie z Retailnet.pl Małgorzata Czaplicka, dyrektor relacji inwestorskich GTC SA.

Decyzja o warunkach środowiskowych dla Galerii Północnej została wydana w lutym br. Ekolodzy złożyli odwołanie jeszcze przed uprawomocnieniem się decyzji. Galeria Północna powstanie przy ul. Światowida. Obiekt będzie dysponował około 60 tys. mkw. powierzchni najmu. Spółka w Warszawie planuje również budowę Galerii Wilanów.

Oba planowane centra handlowe w Warszawie, Galeria Wilanów i Galeria Północna na Białołęce, weszły w końcowe fazy przygotowań formalnoprawnych. Proces zakupu gruntów na Białołęce jest prawie zakończony, z niewielkimi fragmentami gruntów oczekujących na ostateczne zawarcie umów sprzedaży z władzami Warszawy. Zarówno Galeria Wilanów, jak i Galeria Północna są w trakcie zdobywania ostatecznych opinii środowiskowych. Ich otrzymanie planowane jest w 2014 roku. Przetarg na budowę Galerii Północnej rozpoczął się w 2013 roku i jest już prawie zakończony. GTC podpisała listy intencyjne z pierwszymi najemcami. GTC planuje rozpoczęcie budowy obu centrów handlowych w 2014 roku.

Globe Trade Centre SA powstała w 1994 roku w Warszawie. Spółka obecnie działa w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, Rumunii, Serbii, Chorwacji, Bułgarii, Rosji, na Słowacji i Ukrainie. GTC realizuje inwestycje i zarządza nimi w 3 kluczowych sektorach rynku nieruchomości: budynków i parków biurowych, centrów handlowo-rozrywkowych oraz mieszkaniowych.