Mediq Apteka
Mediq Apteka

Strategia inwestycyjna Penta Investments koncentruje się na budowaniu platform i spółek wypracowujących roczny zysk EBITDA na poziomie 50 mln euro i powyżej. Główny nacisk jest położony na aktywny rozwój dotychczasowych branż z portfolio, w szczególności: ochrona zdrowia, handel detaliczny, produkcja i usługi finansowe w Czechach, na Słowacji, w Polsce oraz Niemczech. W segmencie nieruchomości Penta kontynuuje rozwój projektów m.in. handlowych. Obecnie grupa realizuje budowę centrum handlowe Bory i Bory Mall w Bratysławie.

Penta Investments, środkowoeuropejska grupa inwestycyjna, opublikowała zaudytowane wyniki finansowe za 2013 rok. Wartość aktywów Penta wzrosła do 6,5 mld euro. Zgodnie z metodą wyceny Fair Value zysk netto Penta wyniósł w 2013 roku 100 mln euro. Wartość aktywów netto grupy wzrosła do 1,564 mld euro.

–  W tym roku obchodzimy 20-lecie istnienia Penta. Naszą działalność rozpoczęliśmy od szybkich transakcji typowych dla lat 90., poprzez bardzo intensywny okres transakcji typu buy-out, a następnie ekspansji terytorialnej pod koniec ostatniej dekady. Jednak, w ciągu ostatnich 2 lat, przyjęliśmy strategię długoterminowego inwestowania w wartość. Ma to odzwierciedlenie w naszej determinacji w dostosowywaniu naszych spółek portfelowych do efektywnego funkcjonowania w nowej rzeczywistości po kryzysie. Wyniki Penta w 2013 roku stanowią bardzo dobrą podstawę do dalszej realizacji naszej strategii inwestycyjnej, skupionej na osiągnięciu przez spółki i projekty z naszego portfolio pozycji najlepszego w swojej klasie – powiedział Jaroslav Haščák, partner zarządzający Penta Investments.

W 2013 roku Ggrupa zainwestowała łącznie ponad 200 mln euro w akwizycje nowych projektów i ekspansję oraz na modernizację i rozwój dotychczasowego portfela inwestycyjnego. Największe nakłady zostały przeznaczone na wsparcie inwestycji w sektorze ochrony zdrowia oraz dla spółek portfelowych – Aero Vodochody i Grupy Empik Media & Fashion.

Ponadto Penta przeprowadziła 3 nowe akwizycje – wszystkie w Polsce (sieć szpitali i przychodni EMC Instytut Medyczny oraz sieci apteczne Apteka Mediq i Partner Pharma) oraz rozpoczęła 1 nowy projekt w sektorze nieruchomości w Bratysławie.

Inwestycje w sektorze ochrony zdrowia mają aktualnie największy udział w wartości aktywów Penta (37 proc.), wyprzedzając nieruchomości (20 proc.), produkcję (17 proc.) i handel detaliczny (12 proc.). Polskie inwestycje Penta stanowią 15 proc. wartości aktywów grupy.

Przypomnijmy: w lutym 2014 roku UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez BRL Center-Polska, należącej do Penta Investments sieci Apteki Mediq, które są zarządzane były grupę ACP Pharma. Obecnie polska część sieci aptek należących do Penta liczy blisko 300 punktów. Wartość transakcji miała wynieść 224 mln zł. Sieć Mediq posiada apteki własne oraz franczyzowe, które zlokalizowane są przy ulicach i w centrach handlowych m.in.: CH Wileńska (Warszawa), CH Auchan Krasne, CH Echo w Radomiu, czy w pasażu Intermarché w Koninie.

Penta jest grupą inwestycyjną, założoną w 1994 roku, działającą głównie w sektorach: ochrony zdrowia, usług finansowych, produkcji, handlu detalicznego i nieruchomości. Grupa zarządza funduszem typu evergreen – należącym do partnerów, jedynych udziałowców firmy. Spółki portfelowe Penta zapewniają ponad 30 tys. miejsc pracy. Penta działa w ponad 10 krajach Europy i prowadzi biura w Pradze, Bratysławie, Warszawie i Monachium. Aktualnie portfolio inwestycyjne Penta w Polsce obejmuje takie podmioty jak: Fortuna zakłady bukmacherskie, Iglotex, Dr. Max, EMC Instytut Medyczny, Grupa Empik Media & Fashion i Clar System.