Galeria Bronowice
Galeria Bronowice, fot. Philips Lighting

Firma Philips Lighting współpracuje przy realizacji oświetlenia wielu obiektów handlowych w Polsce. Galeria Bronowice w Krakowie w zamyśle jej twórców ma wyróżniać się wśród innych tego typu obiektów i stanowić jednocześnie istotny element przestrzeni w północnej części miasta.

Zastosowanie autorskich rozwiązań Philips w dziedzinie energooszczędnej technologii oświetlenia LED pozwoliło do minimum obniżyć koszty inwestycji i eksploatacji oświetlenia Galerii Bronowice. Oświetlenie stało się integralną częścią architektury galerii, współgrając z nietypową panelową fasadą oraz podkreślając i akcentując połączenie młodopolskiej ornamentyki z funkcjonalnym wzornictwem.

Obiekt zlokalizowany w pobliżu miejsca, gdzie krzyżują się ważne arterie komunikacyjne, mieści między innymi największy jednopoziomowy market Auchan, elektromarket Saturn oraz dziesiątki sklepów, butików i punktów gastronomicznych, a także ogromny trzypoziomowy parking.

Nietypowy budynek o bardzo długiej, horyzontalnej fasadzie wymagał nowatorskich rozwiązań oświetlenia, które zastosowała firma Philips. Jego koncepcja została oparta na podziale obiektu na łatwe do rozróżnienia strefy, scalone jednocześnie w ramach jednego integralnego zamysłu. Charakter bryły obiektu został subtelnie podkreślony łukami i liniami świetlnymi rozświetlającymi krawędzie budynku. Panelowe oświetlenie elewacji eksponuje charakterystyczny kształt obiektu, podczas gdy podświetlenie łuków tworzy poświatę, która dyskretnie podkreśla unikatowość zastosowanych elementów architektonicznych. Przyjazne dla oka rozwiązania oświetlenia tworzą optyczną głębię, działając nie tylko jako źródło światła, lecz także jako element kształtujący przestrzeń.

Poszczególne strefy obiektu podkreślono przez indywidualny sposób oświetlenia zewnętrznego 3 głównych elementów fasady: ściany przy głównym wejściu, obudowy słupów przy wjeździe na parking i klatki schodowej. Oprócz funkcji czysto użytkowej, polegającej na zapewnieniu komfortowych warunków klientom galerii, światło podkreśla też nowatorską koncepcję architektoniczną obiektu.

Szczególnym wyzwaniem było oświetlenie głównego elementu elewacji, tzw. ściany ekspresyjnej stanowiącej wizytówkę galerii. Wyglądem nawiązuje ona do koronki o motywach roślinnych zgodnej z estetyką polskiej secesji. Na ścianie wyświetlane są projekcje świetlne. Wyjątkowy efekt osiągnięto dzięki zastosowaniu dziesięciu różnych scenariuszy oświetlenia, zrealizowanych z użyciem specjalnie zaprojektowanego systemu sterowania, dostosowanych do koncepcji architektonicznej i specyfiki obiektu. Wszystkie elementy oświetlenia zewnętrznego Galerii Bronowice łączą się w całość, odwołując się przy tym do secesyjnej tradycji architektonicznej.

Philips Lighting, w ścisłej współpracy z inwestorem, zaprojektował rozwiązania oświetlenia i jego sterowania, dostarczył niezbędny sprzęt i zapewnił koordynację wszystkich prac związanych z zewnętrznym oświetleniem galerii, pełniąc rolę dostawcy kompletnego rozwiązania, a nie tylko produktu. Indywidualny projekt nie mógł opierać się jedynie na symulacjach komputerowych i wymagał przeprowadzenia wielu praktycznych prób. Do praktycznej realizacji przedsięwzięcia potrzebna była elastyczna współpraca z licznymi wykonawcami i organem nadzorującym budowę, np. koordynacja działań z dostawcą paneli elewacyjnych w celu zamontowania w nich elementów LED tworzących instalację oświetleniową.