Philips OneSpace
Philips OneSpace, fot. Philips Lighting

Firma Philips opracowała technologię, którą można zastosować m.in. w sklepach. Sufit luminescencyjny Philips OneSpace łączy diody LED z tkaniną, dzięki czemu otrzymujemy powierzchnię sufitową rozświetloną na biało, podczas gdy samo źródło światła nie jest widoczne. Powstały w ten sposób gładki sufit pozbawiony jest widocznych elementów oświetleniowych i emituje jednolite światło, które nie oślepia.

– Ta innowacja zmieni sposób wykorzystania światła w architekturze i wzornictwie. Światło stało się teraz elementem architektonicznym i jest czymś więcej niż tylko dodatkiem uzupełniającym przestrzeń – mówi Antoom Martens ze spółki Philips Lighting.

– Sufit rzadko postrzegany jest jako element ozdobny. Teraz, dzięki minimalistycznemu, utlracienkiemu panelowi oświetleniowemu, jego rola znacznie się zmieni – dodaje.

Philips OneSpace odgrywa podwójną rolę: sufitu i oświetlenia – dlatego nie ma już potrzeby montowania tradycyjnego sufitu. Wykorzystuje on diody LED, umieszczone blisko siebie w ułożeniu przypominającym siatkę, które w połączeniu z tkaniną tworzą dźwiękochłonny panel emitujący charakterystyczne jednolite światło. Produkt spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i standardy budowlane.

Architekci biorący udział w warsztatach, podczas których testowano działanie sufitu luminescencyjnego Philips OneSpace, określili wytwarzane przez niego oświetlenie jako „uspokajające”, „kojące” i „przypominające niebo”. Sufit emituje białe światło, które przypomina naturalne światło dzienne. Można go przyciemniać, wykorzystywać jako oświetlenie bezpieczeństwa oraz łączyć z systemami zarządzania budynkiem, co umożliwia jego scentralizowaną obsługę i poprawia wydajność energetyczną.

Rozmiar sufitu luminescencyjnego Philips OneSpace dobierany jest na miarę (maksymalnie 10 x 3 m), co daje projektantom bardzo dużą swobodę działania. Idealnie nadaje się on do miejsc takich, jak salony samochodowe, eleganckie sklepy, lotniska, hotele czy sale konferencyjne – dzięki niemu pomieszczenia nabierają efektownego i jednocześnie stonowanego charakteru oraz są funkcjonalnie oświetlone.