McDonald's
McDonald's

Sieć fast foodowych restauracji McDonald’s w I kw. 2014 roku odnotowała wzrost globalnych przychodów ze sprzedaży o 0,5 proc. porównaniu do roku poprzedniego. W Europie spółka w tym okresie zanotowała wzrosty sprzedaży o 1,6 proc. oraz zysku operacyjnego o 6 proc. Najlepsze wyniki sprzedaży osiągnęły restauracje w Wielkiej Brytanii, we Francji i w Rosji.

W I kw. 2014 roku sprzedaż McDonald’s spadła w Stanach Zjednoczonych o 1,7 proc. Natomiast w regionie Azji i Pacyfiku, Bliskiego Wschodu oraz Afryki sprzedaż wzrosła o 0,8 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego.

Ostatnio otwarte restauracje McDonald’s w centrach handlowych w Polsce znajdują się w Galerii Amber w Kaliszu, w Galerii Siedlce. W przyszłym roku powstanie restauracja McDonald’s m.in. w Centrum Handlowo-Rozrywkowym Sukcesja w Łodzi.

Historia McDonald’s w Polsce sięga 1992 roku. Pierwsza restauracja firmy została otwarta przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Sieć restauracji McDonald’s oferuje swoim klientom produkty typu fast food. Marka głównie znana jest ze swoich hamburgerów.

Obecnie w Polsce sieć tworzy 332 restauracji, w tym 203 prowadzonych na zasadzie franczyzy przez 59 licencjobiorców. 236 restauracji posiada opcję typu McDrive. W Polsce działa 107 restauracji z opcją McCafé i 56 restauracji z opcją Gym’n’fun. Firma zatrudnia w naszym kraju ponad 16 tys. pracowników. Firma McDonald’s posiada 35 tys. restauracji w 119 krajach na świecie. McDonald’s w 2014 roku planuje uruchomić od 1,5 tys. do 1,6 tys. nowych restauracji.

W 2013 roku sieć McDonald’s oddała do użytku blisko 30 restauracji, w tym w centrach handlowych – m.in. w CH Europa Centralna w Gliwicach, w Galerii Borek we Wrocławiu, CH Auchan Łomianki, Poznań City Center, CH Riviera w Gdyni, Galerii Trzy Korony w Nowym Sączu, Galerii Bronowice w Krakowie, Centrum King Cross Marcelin w Poznaniu.