UOKiK sprzedaż internetowa

UOKIK

Nowa ustawa o prawach konsumenckich najprawdopodobniej zacznie obowiązywać dopiero w styczniu 2015, a nie w czerwcu 2014. Mimo że w czerwcu mija narzucony przez Unię Europejską termin wdrożenia nowych przepisów, Komisja Gospodarki poparła wniosek UOKiK o wprowadzenie półrocznego vacatio legis.

Projekt ustawy jest już gotowy i czeka na głosowanie w sejmie. Wprowadzenie nowej ustawy jest konsekwencją przyjęcia dyrektywy unijnej, której zadaniem jest ujednolicić prawa konsumenta we wszystkich krajach należących do wspólnoty. Ustawa miała wejść w życie już w czerwcu, prezes UOKiK Adam Jasser uznał, że przedsiębiorcy i rzecznicy praw konsumenckich potrzebują więcej czasu, by przygotować się do nadchodzących zmian. Zaproponował więc, by dla ustawy przyjąć sześciomiesięczne vacatio legis. Do wniosku tego przychylili się posłowie z sejmowej Komisji Gospodarki.

Dobra wiadomość dla e-konsumentów

„Uważam, że ten czas jest przedsiębiorcom potrzebny. Komisja poparła wniosek prezesa UOKiK, żeby ustawa weszła w życie w styczniu.” – mówi w rozmowie z Evigo.pl poseł PO Tadeusz Aziewicz, przewodniczący podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o prawach konsumenta.

„Z punktu widzenia przedsiębiorców jest to informacja pozytywna. Aby spełnić nowe wymogi ustawy, muszą się do tego przygotować, a to odbywa się nie tylko na poziomie biznesowym. Trzeba dokonać zmian w systemach IT, a to zajmuje dłużej niż parę tygodni. Termin, który przewidywano do tej pory, był za krótki, więc z punktu widzenia rynku jest to decyzja bardzo pozytywna, choć oczywiście nie należy przedłużać tego ponad miarę. Nowa ustawa jest potrzeba zarówno klientom, jak i e-sklepom.” – komentuje Justyna Skorupska, z izby E-Commerce Polska.

Nowe obowiązki e-sprzedawców

Odsunięcie w czasie wejścia w życie ustawy jest jednak problematyczne, ponieważ może to grozić nałożeniem przez UE sankcji finansowych. „Rząd ma tutaj problem z Komisją Europejską, ponieważ obowiązują nas konkretne terminy.” – informuje Tadeusz Aziewicz. „Dlatego strona rządowa proponuje okres trzech miesięcy na wejście ustawy w życie. O tym, która propozycja zostanie przyjęta, zadecyduje Sejm. Drugie czytanie ustawy odbędzie się prawdopodobnie w terminie 6-8 maja, choć tutaj wszystko zależy od Marszałka Sejmu.” – dodaje.

Zgodnie z projektem nowej ustawy, klienci e-sklepów będą mieli 14, nie 10 dni na zwrot zamówionego online towaru. W wypadku, gdyby e-sklep nie poinformował klienta o przysługującym mu prawie, klient będzie mógł zwrócić towar w ciągu jednego roku.