Salon Empik
Salon Empik

Empik przekroczył liczbę 200 sklepów w całej Polsce. W kwietniu 2014 roku sieć wzbogaciła się o salony w Turku, Wodzisławiu Śląskim i w Krakowie.

 Do końca 2014 roku zaplanowaliśmy uruchomienie około 15 nowych Empików –  mówi Olaf Szymanowski, prezes Empik Sp. z o.o.  Będą to salony zarówno w dużych aglomeracjach (Warszawa, Kraków), jak i w mniejszych miastach, w których do tej pory nie było Empiku (tj. Mława, Brodnica, Grójec czy Kutno).

Od początku 2014 roku Empik otworzył 6 salonów o średniej powierzchni 250 mkw. Są wśród nich sklepy w formacie Express. Sklepy w tym koncepcie mają mniejszą powierzchnię niż tradycyjne salony Empiku (od 100 do 200 mkw.) icharakteryzują się dogodnym usytuowaniem – m.in. na głównych szlakach komunikacyjnych. Salony Empik Express oferują reprezentatywne dla sieci nowości i bestsellery ze wszystkich kategorii, a także produkty impulsowe (artykuły spożywcze). Dotychczas zostało otwartych 8 sklepów w formacie Empik Express.

 Po roku od uruchomienia tego konceptu oceniamy, że został on bardzo dobrze przyjęty przez klientów. Spośród wszystkich formatów Empiku  Express ma najbardziej lokalny charakter, dlatego stale obserwujemy reakcje odbiorców w poszczególnych lokalizacjach, co pozwala nam jeszcze lepiej dopasowywać ofertę – dodaje Olaf Szymanowski. Do końca 2014 roku planowane jest otwarcie kolejnych kilku salonów w tym modelu.
Sieć Empik, jak podkreśla zarząd spółki, nadal będzie dynamicznie rozwijana.

 Monitorujemy rynek dostępnych, nowych powierzchni. Chcemy docierać do jeszcze większej liczby pasjonatów kultury i odbiorców spragnionych nowości książkowych, muzycznych, filmowych czy multimedialnych. Wybieramy miejsca o dużym przepływie klientów  galerie handlowe (dobre lokalizacje z komplementarną ofertą), centra miast, ale również i dworce. W najbliższych miesiącach zostanie otwarty na przykład Empik na dworcu Warszawa Centralna oraz wrocławskim dworcu PKP. Do końca 2014 roku sieć Empik będzie obejmować min. 215 salonów  mówi prezes Empiku.

Grupa Empik Media & Fashion (Grupa EM&F) jest wielokanałowym dystrybutorem dóbr konsumenckich. Grupę tworzą spółki o profilu operacyjno-handlowym oraz Empik Media & Fashion SA jako spółka holdingowa. Model biznesowy Grupy EM&F opiera się na działalności następujących segmentów:

Grupa Empik  w skład której wchodzą: ogólnopolska sieć 198 sklepów Empik o łącznej powierzchni 85,840 mkw., spółki zajmujące się agregacją i dystrybucją treści cyfrowych (e-booki, audiobooki, e-muzyka) oraz tworzeniem aplikacji mobilnych; jak również Grupa Wydawnicza Foksal (W.A.B., Wilga i Buchmann)  oferujących literaturę polską i obcą, albumy, poradniki, atlasy, literaturę młodzieżową i dziecięcą.

E-Commerce  skupia sklepy i serwisy internetowe: empik.com, smyk.com, gandalf.com.pl, empiktravel.pl, empik-foto.pl.

Grupa Smyk  zarządza specjalistycznymi sieciami sklepów dla dzieci: (143 sklepami Smyk (w Polsce, Rosji, Niemczech, Czechach, Turcji i na Ukrainie) o łącznej powierzchni 110,868 mkw. oraz 56 sklepami Spiele Max (w Niemczech) o łącznej powierzchni 75,208 mkw., oferującymi m.in. marki własne Cool Club, Smiki oraz Smiki Baby Care oraz produkty polskie i marki globalne.

Grupa Learning Systems  zarządza siecią 113 szkół językowych działających pod dwiema markami: Speak Up (w Polsce, Rosji, Turcji i na Ukrainie) oraz empik school (w Polsce).

Grupa Moda  zarządza siecią 118 sklepów o powierzchni handlowej 42,930 mkw. uznanych marek mody, takich jak Esprit, River Island, OVS, Aldo, GAP, New Look prowadzonych w modelu franczyzowym i/lub na bazie umów joint venture w Polsce, Rosji i na Ukrainie.

Grupa Optimum  dystrybucja kosmetyków oraz odzieży/obuwia sportowego międzynarodowych marek (m.in. Chanel, Azzaro, Clarins, Thierry Mugler, Converse, CAT, Rip Curl, etc.) w Polsce, Rosji, Czechach, na Ukrainie, Słowacji i Białorusi.

Głównymi akcjonariuszami Grupy EM&F są Grupa Eastbridge oraz Penta Investments. Od 1997 roku Grupa EM&F jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Podana wyżej liczba salonów to stan na 31 grudnia 2013 roku.