W Polsce coraz mniej showroomingu, coraz więcej ROPO

Wiele firm e-commerce z branży e-commerce stara się obecnie integrować sprzedaż online i offline tworząc spójne doświadczenie zakupowe w modelu wielokanałowym.  Jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie zintegrować obydwa kanały podpowiada infografika przygotowana przez firmę Refferal Candy.

Sprzedaż wielokanałowa to przyszłość handlu detalicznego. Klienci korzystający z wielu kanałów wydają o 93% więcej niż ci, którzy kupują wyłącznie bezpośrednio bądź przez internet. Co więcej, klienci wielokanałowi wydają o 208% więcej niż ci, którzy kupują wyłącznie w sklepach stacjonarnych. „Rozszerzanie sprzedaży internetowej o sieć stacjonarną oraz rozpoczynanie działalności w e-handlu przez duże sieci, a także towarzyszący tym procesom rozwój technologii, będzie procesem nabierającym coraz większego tempa.” – komentuje Andrew Scott, współwłaściciel firmy konsultingowej Olswang.

„Wczesny etap rozwoju e-commerce polegał na przenoszeniu sprzedaży do Internetu. Teraz chodzi o budowanie marki. Obserwujemy takie zjawiska jak powstawanie sklepów tymczasowych, które mają za zadanie dotrzeć do konkretnych segmentów rynku, albo tworzenie salonów sprzedaży przez firmy sprzedające online. Zamiast zwykłego e-handlu obserwujemy proces budowania wizerunku marki.” – dodaje Miciel Kotting z firmy Accel.

Jak zatem znaleźć się w idealnym punkcie łączącym zalety zarówno sprzedaży online jak i offline?

1. Social media marketing

Na skuteczny marketing w modelu omni-channel składa się kilka elementów. Jednym z nich są media społecznościowe. Strategia promocji nie może być jednak przypadkowa. Eksperci radzą, by treści odnosiły się do tego, co dzieje się zarówno w sklepie internetowym, jak i w salonach stacjonarnych. Gdy to możliwe, należy kierować treści do odbiorców związanych z lokalizacją konkretnych sklepów tak, aby przekaz był jak najbardziej spersonalizowany.

2. Wielopoziomowe kampanie reklamowe

Kampanie reklamowe powinny łączyć w sobie wiele kanałów sprzedaży. Jak twierdzi Dani Fankahauser, redaktor portalu Mashable, jest jak najbardziej naturalne, że e-sklep promuje się przez social media, a sklep stacjonarny – przy okazji lokalnych wydarzeń i przez bezpośredni mailing. Zauważa jednak, że granice między promocją poszczególnych kanałów sprzedaży bardzo często się zacierają.

3. Budowanie profilu klienta

Z kolei Brian Honigman, freelancer i konsultant ds. kontent marketingu radzi, by budować profile swoich klientów i starać się dowiedzieć się jak najwięcej o ich preferencjach nie tylko w sklepach internetowych, ale i stacjonarnych. Sposobem, by to osiągnąć, jest pozyskiwanie adresów mailowych klientów, którzy robią zakupy w salonach sprzedaży, wysyłając np. rachunek w formie elektronicznej.

4. Integracja kanałów sprzedaży

Kolejnym krokiem jest integracja kanału online i offline w jedną spójną całość. „Jest tyle różnych platform i tyle rozmaitych form komunikacji: jak mamy sprawić, żeby wszystkie ze sobą współgrały? W pewnym sensie, żaden z nich nie działa samodzielnie.” – zauważa Christopher Bailey, dyrektor kreatywny w Burberry.

5. Omni-channel jako eksperyment

Z kolei David Gilboa, współzałożyciel firmy Warby Parker, radzi postawić na eksperyment i zaskakiwać swoich klientów, starając się zrobić na nich wrażenie: „Chcieliśmy stworzyć zupełnie inne doświadczenie, dać ludziom przestrzeń, sprawić by zapraszali do nas swoich przyjaciół i mogli wyrażać swoje opinie.”

6. Sprzedaż mobilna

Ostatnim z elementów, które należy dopracować, jest sprzedaż mobilna i zapewnienie spójnego doświadczenia zakupowego za pomocą aplikacji na urządzenia przenośne. Brian Honigam zauważa, że stworzenie ekosystemu aplikacji, który będzie na wielu obszarach uzupełniał zakupy stacjonarne, jest długoterminowym celem biznesu prowadzonego w modelu omni-channel.

Powiększ obraz

6-must-know-tips-omnichannel-selling-590-1 (1)

 

ReferralCandy to serwis marketingu referencyjnego, który można podłączyć do istniejących platform e-commerce. Aplikacja internetowa jest dostępna dla sklepów internetowych i integruje się z platformami e-commerce takimi jak Amazon, Etsy, Magento, Shopify i Volusion. RefferalCandy należy do spółki Anafore.