Cinema City
Cinema City

Przychody spółki Cinema City w 2013 roku wyniosły 297,9 mln euro (+6,1 proc. r/r), wynik EBITDA był na poziomie 70,2 mln euro (+16,5 proc. r/r), a zysk netto wyniósł 21,6 mln euro (-13 proc. r/r).

Pozytywny wpływ na osiągnięty wynik netto miała konsolidacja wyników spółki Ronson Europe NV w wysokości 6,4 mln euro, zaś negatywne znaczenie dla wyniku netto miała utrata wartości nieruchomości na poziomie 10,3 mln euro – poinformowano w komunikacie spółki.

– Rok 2013 był bardzo dobry w kontekście osiągniętych przez nas wyników, z rekordowymi przychodami i wynikiem EBITDA. Był rokiem wytężonej pracy związanej z naszym strategicznym krokiem: wejściem na rynki Wielkiej Brytanii i Irlandii. Na początku 2014 roku zrealizowaliśmy umowę połączenia działalności kinowych z Cineworld Plc i stworzyliśmy wspólnie drugiego największego operatora kin w Europie. Nowy Cineworld ma przed sobą doskonałe perspektywy dotyczące wzrostu i realizacji korzyści wynikających z potencjalnych synergii – powiedział Peter Dudolenski, dyrektor wykonawczy Global City Holdings

– Cinema City, działając pod nową nazwą Global City Holdings, pozostanie liderem w branży rozrywkowej i na rynku nieruchomości, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Będąc jednocześnie największym akcjonariuszem Cineworld, a także posiadając dobry portfel nieruchomości, spółka będzie kontynuować przygotowania do fazy budowlanej Park of Poland, który ma stać się pierwszym w Polsce parkiem rozrywki na wielką skalę – dodał Dudolenski.

Przypomnijmy: sieć kin spółki w ubiegłym roku powiększyła się o 2 nowe obiekty: jeden w Bułgarii w Paradise Center w Sofii (14 ekranów) i jeden w Rumunii w miejscowości Cluj (umowa najmu 8-salowego multipleksu). Spółka uruchomiła także 4 najnowocześniejsze sale 4DX w Budapeszcie, Warszawie, Pradze i Sofii. W trakcie roku zamknięto jedno 8-salowe kino w Petach Tikva w Izraelu. Od początku 2013 roku spółka podpisała 9 umów najmu dotyczących przyszłych multipleksów, które obejmują łącznie 87 ekranów. Spółka prowadziła także wstępne prace związane z budową własnego nowego obiektu kinowego w Jerozolimie, w Izraelu. Całkowita liczba ekranów spółki na 31 grudnia 2013 roku wyniosła 966 ekranów w 99 multipleksach (w tym 10 Imax i 5 sal typu 4DX).

Obecnie w Polsce Cinema City ma 31 multipleksów z 339 ekranami. Większość jest zlokalizowana w centrach handlowych. Spółka aktualnie przygotowuje 9 nowych inwestycji. W planach są m.in. kina w Lublinie ( Atrium Felicity), Warszawie ( Galeria Wilanów i Białołęka), a także w Kielcach, Łodzi, Gdańsku i Starogardzie Gdańskim.