Sofia Ring Mall
Sofia Ring Mall

W I kw. 2014 roku najwyższy wzrost czynszów zanotowano w Sofii. W ciągu ostatniego roku wynajem 1 mkw. powierzchni handlowej w stolicy Bułgarii zdrożał o 48 proc. i wynosi obecnie 37 euro – tak wynika z analizy przygotowanej przez agencję Colliers International.

Zdaniem analityków tak znaczący wzrost czynszów w Sofii to jednak przede wszystkim efekt odbicia po ostrych spadkach, jakie zanotowano na tamtejszym rynku na przełomie 2012/13 roku.

Dalszy wzrost czynszów, zarówno w centrach handlowych, jak i przy głównych ulicach handlowych zanotowano w Moskwie i Petersburgu. Rosnące stawki to efekt wysokiego popytu ze strony najemców, którzy szukają topowych lokalizacji pod swoje sklepy. Podobną sytuację, zwłaszcza jeżeli chodzi o ulice handlowe, zaobserwowano również w Rydze.

– Pierwsze oznaki ożywienia gospodarczego są już widoczne, co zaowocowało wzrostem stawek czynszów na kilku europejskich rynkach. Głównym czynnikiem napędzającym te wzrosty jest duży popyt ze strony międzynarodowych sieci, które poszukują topowych powierzchni handlowych pod swoje sklepy – uważa Sean Briggs, dyrektor zarządzający działem powierzchni handlowych w regionie Europy Wschodniej w Colliers International.

Z drugiej strony, wysokie, kilkudziesięcioprocentowe spadki czynszów zanotowano w Kijowie i Stambule. W pierwszym przypadku to efekt znaczącego wzrostu podaży nowych powierzchni handlowych, w drugim – dewaluacji tureckiego lira względem euro i dolara.

Zdaniem ekspertów Colliers International w nadchodzących miesiącach stawki czynszów na większości rynków będą stabilne. Wzrostów, zarówno w segmencie ulic, jak i centrów handlowych, spodziewać się można w Wilnie. Spadki natomiast spodziewane są w centrach handlowych Stambułu i Kijowa.

Colliers International jest firmą doradczą działającą w obszarze rynku nieruchomości komercyjnych. Posiada sieć 485 biur w 63 krajach, zatrudniającą ponad 15,8 tys. pracowników. Jako część spółki giełdowej FirstService Corporation Colliers oferuje pełen zakres usług podmiotom związanym z rynkiem nieruchomości. Colliers International w Polsce działa od 1997 roku i posiada biura w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i Katowicach, w których łącznie zatrudnia ponad 200 specjalistów.