CH Bory w Bratysławie
CH Bory w Bratysławie

– Nasza strategia w sektorze nieruchomości koncentruje się głównie na projektach biurowych, mieszkaniowych i handlowych w Czechach, Słowacji i Polsce. Nie planujemy rozwoju w nowych segmentach rynku nieruchomości w ciągu najbliższych 2–3 lat. Obecnie realizujemy obiekty handlowe: Bory i Bory Mall (kompleks handlowy w Bratysławie, na Słowacji) – powiedział portalowi Retailnet Martin Danko, PR Manager Penta Investments.

– Zakończenie budowy centrum handlowego Bory Mall (54 tys. mkw. powierzchni najmu brutto) jest przewidziane na 2014 rok. Jednak dokładna data otwarcia nie została jeszcze ustalona. Z kolei Bory to strefa detaliczna o powierzchni 700 tys. mkw. w bliskim sąsiedztwie Bory Mall, w której zaistnieje nawet do 25 wielkopowierzchniowych konceptów handlowych i usługowych typu big-box, z bogatą ofertą.

W kwietniu 2014 roku Penta Investments sfinalizowała przejęcie sieci apteka Mediq w Polsce. W ciągu roku mają zostać dostosowane do modelu biznesowego wypracowanego przez sieć Dr.Max, która również należy do spółki.

– Transakcja przejęcia sieci aptek Mediq została sfinalizowana 15 kwietnia br. Chcemy rozwijać sieć Dr. Max głównie poprzez akwizycje istniejących aptek – a nie poprzez otwarcia nowych. Ponadto planujemy przejmować kilkadziesiąt nowych aptek rocznie – dodał Martin Danko.

Przypomnijmy: w lutym 2014 roku UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez BRL Center-Polska, należącej do Penta Investments sieci Apteki Mediq, które były zarządzane przez grupę ACP Pharma. Obecnie polska część sieci aptek należących do Penta liczy blisko 300 punktów. Wartość transakcji miała wynieść 224 mln zł. Sieć Mediq posiada apteki własne oraz franczyzowe, które zlokalizowane są przy ulicach i w centrach handlowych m.in.: CH Wileńska (Warszawa), CH Auchan Krasne, CH Echo w Radomiu czy w pasażu Intermarché w Koninie.

Penta jest grupą inwestycyjną, założoną w 1994 roku, działającą głównie w sektorach: ochrony zdrowia, usług finansowych, produkcji, handlu detalicznego i nieruchomości. Grupa zarządza funduszem typu evergreen – należącym do partnerów, jedynych udziałowców firmy. Spółki portfelowe Penta zapewniają ponad 30 tys. miejsc pracy. Penta działa w ponad 10 krajach Europy i prowadzi biura w Pradze, Bratysławie, Warszawie i Monachium. Aktualnie portfolio inwestycyjne Penta w Polsce obejmuje takie podmioty jak: Fortuna zakłady bukmacherskie, Iglotex, Dr. Max, EMC Instytut Medyczny, Grupa Empik Media & Fashion i Clar System.