In Post finanse

InPost, właściciel sieci Paczkomatów, rozpoczyna współpracę z Aramex Group, czołowym graczem na rynku usług logistyczno-transportowych. Celem jest stworzenie pierwszej na Bliskim Wschodzie i w Afryce transgranicznej sieci terminali, umożliwiających samodzielne nadawanie i odbieranie przesyłek. Oficjalny start Paczkomatów InPost w tym regionie nastąpi pod koniec 2014 roku.

Budowana przez InPost oraz Aramex Group sieć ma objąć docelowo kilkanaście krajów, w tym m.in.: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabię Saudyjską, Oman, Bahrajn, Katar, Jordanię, Liban, Kuwejt, Egipt oraz Republikę Południowej Afryki. Będzie to jeden najwiekszych projektów biznesowych w dotychczasowej historii transgranicznego rynku pocztowo-kurierskiego.Rozwiązanie proponowane przez nowych partnerów skierowane jest przede wszystkim do rynku e-commerce.

„InPost ma wieloletnie doświadczenie w rozwoju Paczkomatów oraz dostaw dla e-commerce w Europie i w Azji. Współpraca naszych firm oznacza wiele synergii, co pozwoli na dynamiczny rozwój przesyłek dla e-handlu, sukces w dostawach transgranicznych i rozwiązanie problemów ‘ostatniej mili’. Zauważamy skokowy wzrost e-commerce w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki – partnerstwo z InPost pozwoli nam na istotne umocnienie pozycji w tym sektorze i wykorzystanie trendów rynkowych. Już dziś handel internetowy potrzebuje znacznie bardziej zaawansowanych narzędzi i usług, a współpraca z InPost pozwoli na ich wprowadzenie, odegra też znaczącą rolę w rozwoju tego rynku” – mówi Iyad Kamal, prezes Aramex Group.

„Kluczową przewagą konkurencyjną Aramex jest dogłębna znajomość rynków Bliskiego Wschodu i Afryki – dlatego firma ta jest naturalnym partnerem dla rozwoju Paczkomatów InPost w tych regionach. Wejście z efektem pierwszeństwa na kolejne rynki ma dla nas niebagatelne znaczenie. Nawiązana współpraca to także potwierdzenie, że dostrzegamy potencjał, jaki stoi przed rynkiem e-commerce na Bliskim Wschodzie” – dodaje Rafał Brzoska, prezes InPost.

Aramex to lider w dostawach dla sektora e-commerce na Bliskim Wschodzie oraz Afryce i jedna z pieciu największych międzynarodowych firm kurierskich na świecie. Posiada 354 oddziałów w 60 krajach, m.in. w: Ammanie, Dubaju, Hong Kongu, Londynie czy Nowym Jorku. Aramex jest notowany na Giełdzie w Dubaju i zatrudnia ponad 13.900 pracowników.

Współpraca z Grupą Integer.pl stanowi część strategii Aramex Group, mającej na celu dalszy rozwój usług spółki w zakresie transgranicznej dostawy towarów dla branży e-commerce. Według prognoz odnotowanych w Middle East B2C E-Commerce Report 2014, średnioroczne tempo wzrostu e-handlu na Bliskim Wschodzie w najbliższych latach wynosić będzie około 20%. Obecnie wartość tego rynku jest szacowana na 2,9 miliardów dolarów, do 2015 roku wzrośnie do 5,1 miliardów dolarów, zaś w 2018 wyniesie nawet 10 miliardów dolarów.