CH Łacina
CH Łacina

Apsys zakończył negocjacje dotyczące finansowania Centrum Handlowego Łacina w Poznaniu. Podpisanie umowy o finansowaniu inwestycji przez konsorcjum banków w składzie Bank Gospodarstwa Krajowego, Berlin Hyp AG oraz ING Bank Śląski SA zamyka kolejny etap realizacji przyszłego regionalnego centrum handlowego w Poznaniu.

Łączna kwota kredytu inwestycyjnego udzielonego przez konsorcjum wyniosła 187 mln euro. Dodatkowo Apsys otrzymał kredyt na VAT w wysokości 42 mln zł. Okres finansowania wynosi 6 lat. Udział Banku Gospodarstwa Krajowego w transakcji realizowany jest w ramach programu Inwestycje Polskie, który od roku wspiera ważne dla gospodarki projekty inwestycyjne.

Zabezpieczenie finansowania uruchamia rozpoczęcie prac budowlanych centrum. Jego powierzchnia handlowa sięgnie 100 tys. mkw.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z zabezpieczenia finansowania Łaciny przez tak wiarygodne konsorcjum banków. Prace budowlane powinny rozpocząć się praktycznie natychmiast, ponieważ w 2016 roku planujemy otwarcie obiektu – podkreśla Fabrice Bansay, prezes Apsys Polska.

– Dołączyliśmy do konsorcjum finansującego to unikalne przedsięwzięcie, ponieważ wpisuje się ono w realizowany przez nasz bank program Inwestycje Polskie. To program rządowy, który wspiera projekty mające pozytywny wpływ na gospodarkę i przyczyniające się do powstania nowych miejsc pracy. Ta inwestycja ma także ogromne znaczenie regionalne i lokalne, ponieważ pozwoli na rewitalizację ważnej części miasta Poznania – mówi Dariusz Kacprzyk, prezes zarządu BGK.

– Chcemy, aby Łacina była dla Poznania i jego mieszkańców tym, czym Manufaktura dla Łodzi – wizytówką miasta i miejscem tętniącym życiem społecznym i kulturalnym – dodaje Fabrice Bansay.

W obiekcie pod jednym dachem znajdzie się 300 najemców, w tym 40 wielko- i średnio powierzchniowych, 220 butików, 40 restauracji i kawiarni oraz 3,3 tys. miejsc parkingowych.

Otwarcie obiektu zaplanowano na 2016 rok. Całkowity koszt inwestycji: 290 mln euro. Inwestorami projektu jest Apsys oraz Fonciere Euris.

W Polsce Apsys zarządza 18 centrami handlowymi zlokalizowanymi w 13 największych miastach; ich całkowita powierzchnia najmu wynosi 650 tys. mkw.

Projekty spółki będą prezentowane podczas Shopping Center Forum 2014 Fall Edition przy stoisku 2.1.