logistics-komputronik

Platforma multibrandowa Perhapsme.com rozpoczęła współpracę z Arvato Polska, dostawcą usług outsourcingowych. Firma będzie odpowiedzialna za logistyczną obsługę e-sklepu.

perhapsme

Model biznesowy platformy Perhapsme.com, należącej do spółki VGE, od początku zakładał, że zamiast budowy własnej sieci dystrybucji, firma będzie inwestowała raczej w marketing i sprzedaż. Obsługa logistyczna od początku zlecana była firmom zewnętrznym. Do tej pory w trzyletniej historii firma współpracowała z dwoma dostawcami, Arvato jest trzecim tego typu partnerem. Firma ta specjalizuje się w outsourcingu contact center, usług finansowych i logistyki. Współpraca z Perhapsme.com trwa od marca 20124 roku. Perhapsme.com przeszło też na platformę Magento.

Automatyzacja i integracja systemów

Do zadań Arvato należy pełna obsługa logistyczna e-sklepu, zarządzanie płatnościami, a także realizacja usług dodatkowych. W ramach obsługi logistycznej, firma zajmuje się przyjęciem towaru, magazynowaniem, pakowaniem, wysyłką paczek, dostarczeniem produktów bezpośrednio do klientów (poprzez współpracujące firmy kurierskie), a także obsługą zwrotów.

W ramach usług dodatkowych, tzw. VAS (Value Added Services), Arvato oferuje m.in. zarządzanie środkami pobieranymi przez kurierów w ramach płatności przy odbiorze. Zajmuje się również obsługą zwrotów, skarg i reklamacji dotyczących uszkodzonych przesyłek. Jak informuje Przemysław Klich, dyrektor sprzedaży Arvato Polska, firma zajmuje się również doprowadzeniem do stanu fabrycznego produktów, które zostały rozpakowane i zwrócone, np koszul, których klient nie jest w stanie złożyć z powrotem tak, jak robi to producent. System zwrotów jest zautomatyzowany, wymaga ingerencji pracownika dopiero w momencie, gdy wystąpi problem. Podobnie automatycznie odbywa się przyjęcie towarów i rozpoznawanie produktów od poszczególnych dostawców. Produkty identyfikowane są na podstawie nadanego kodu oraz zdjęć w bazie. „Stworzenie takiego systemu wymaga wieloletniego doświadczenia. Produkty w ofercie Perhapsme.com pochodzą przeważnie od znanych dostawców, jednak zdarzają się i mniej rozpoznawalni – a Arvato musi zidentyfikować każdy produkt.” – wyjaśnia Przemysław Klich. Firma wykonuje również zdjęcia przyjmowanych od dostawców produktów w 2D i 3D. Fotografie są wysyłane do e-sklepu, a ten wgrywa je na stronę.

Dwa modele magazynowe

Procesy magazynowe wykonywane są w dwóch modelach: tzw. stocku magazynowego oraz cross-dock. Pierwszy z nich oznacza, że towar, który jest oferowany przez sklep internetowy, jest również dostępny w magazynie. Drugi model działalności zakłada, że towar jest sprowadzany dopiero przy złożeniu przez klienta zamówienia. „Ten drugi model pomału odchodzi do historii, łączy się raczej z początkowym etapem rozwoju rynku. Teraz konkurencja wymusza wyższe standardy. Większość produktów Perhapsme.com jest w tzw. stocku. Ponieważ firma dobrze analizuje rynek modowy i oferuje to, co jest zgodne z najnowszymi trendami, większość produktów kupuje od razu i wysyła je następnego dnia. Model cross-dock stosowany jest raczej sporadycznie, w wypadku produktów, co do których nie ma pewności, że się sprzedadzą.” – tłumaczy Przemysław Klich. „Przy czym bardzo istotne jest, żeby zamieścić w e-sklepie wyraźną informację o tym, który produkt jest dostępny i jaki jest czas dostawy. Kończą się już czasy oferowania towaru, którego nie ma – wymusza to konkurencja ze strony zachodnich graczy, takich jak chociażby Zalando, który zawsze ma wszystkie produkty w magazynie. Cross-dock sprawdza się raczej wtedy gdy produkt jest rzadki i specyficzny, a klient gotów jest na niego poczekać, bo zależy mu, żeby go kupić, a konkurencja nie ma go w ofercie. W przypadku produktów masowych, takich jak ubrania, model ten już się nie sprawdza.” – dodaje.

Arvato zapewniło Perhapsme.com pełną integrację systemową poprzez automatyczną komunikację on-line. W dziale IT Arvato pracuje 55 informatyków, głównym systemem ERP jest SAP. Arvato korzysta jednak również z licznych dodatkowych aplikacji i własnych rozwiązań oraz platform. Zintegrowanie tego z systemem e-sklepu wymagało stworzenia licznych interfejsów podstawowych, które zapewniają komunikację sklepu z dostawcą usług. Systemy wymieniają między sobą informacje o danych podstawowych, czyli o produktach z oferty sklepu. W pełni zintegrowane są też informacje o przychodzących dostawach, o stanie magazynów. Kolejne interfejsy poświęcone są zleceniom, danym sprzedażowym, system jest też zintegrowany z drukarkami fiskalnymi.

Perhapsme.com to multibrandowy sklep internetowy, ale również magazyn o modzie. Można w nim znaleźć sesje zdjęciowe, lookbooki oraz porady na temat stylu i trendów. W ofercie serwisu można znaleźć m.in. takie marki, jak: Mohito, Quiosque, Top Secret, Troll, Dry Wash, Click Fashion i wiele innych. Perhapsme.com oferuje także obuwie, akcesoria oraz kosmetyki m.in. Lumene oraz Gosh. W najbliższym czasie wzbogacimy swą ofertę o kilka nowych marek z branży odzieżowej oraz obuwniczej – zaopowiada Dominik Filipiak, wiceprezes zarządu Perhapsme.com.