Piotr Mirowski, dyrektor w Grupie Usług Inwestycyjnych na region CEE w Colliers International
Piotr Mirowski, dyrektor w Grupie Usług Inwestycyjnych na region CEE w Colliers International

– Wartość transakcji na rynku handlowym w Polsce po 2 latach wzrostu może nie przekroczyć poziomu z zeszłego roku, kiedy wyniosła 1,4 mld euro z uwagi na zmniejszającą się liczbę nieruchomości wystawionych na sprzedaż. Wynik w I kw. 2014 wyniósł okolo 365 mln euro – mówi portalowi Retailnet Piotr Mirowski, dyrektor w Grupie Usług Inwestycyjnych na region CEE w Colliers International.

– Główne miasta Polski cieszą się nieustannie silnym popytem, natomiast inwestorzy stają się bardziej selektywni w odniesieniu do mniejszych centrów regionalnych, gdzie obiekty muszą spełniać odpowiednie kryteria odnośnie ich rozmiaru, jakości wykonania, obszaru oddziaływania i doboru zestawienia najemców. Deweloperzy chcą być odpowiednio wynagradzani za ryzyko podejmowane w mniejszych miastach regionalnych, zaś inwestorzy chcą otrzymać wyższą premię za to ryzyko, co kreuje lukę cenową.

– Ponadto jednym z czynników, który może wpłynąć na mniejszą liczbę transakcji, jest to, że coraz więcej właścicieli centrów handlowych staje się ich długoterminowymi operatorami, jak Atrium RE czy Unibail-Rodamco.

– Obecnie stopy zwrotu za najlepsze i najbardziej dominujące centra handlowe w Polsce wynoszą poniżej 6 proc. Natomiast przemieszczając się do miast regionalnych, ta rozpiętość jest większa – w zależności od tego, w jakiej strefie odziaływania jest zlokalizowane dane centrum oraz czy stwarza bardzo duże bariery wejścia na dany rynek. Te centra są wyceniane zdecydowanie lepiej niż obiekty, które nie mają tej siły przyciągania. W takich przypadkach stopa zwrotu może wynieść od 6,5 proc do 8,5 proc. – dodał Piotr Mirowski.

Colliers International jest firmą doradczą działającą w obszarze rynku nieruchomości komercyjnych. Posiada sieć 485 biur w 63 krajach, zatrudniającą ponad 15,8 tys. pracowników. Jako część spółki giełdowej FirstService Corporation Colliers oferuje pełen zakres usług podmiotom związanym z rynkiem nieruchomości. Colliers International w Polsce działa od 1997 roku i posiada biura w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i Katowicach, w których łącznie zatrudnia ponad 200 specjalistów.