Zakupy online

Z ostatnich badań rynku e-commerce wynika, że kraje Europy Wschodniej mają coraz większy potencjał w rozwoju tego sektora sprzedaży. Z rankingu 500, przygotowanego przez serwis Internet Retailer, wynika, że choć kraje Europy Wschodniej nie mają tak wysokich wyników sprzedażowych, jak Anglia czy Niemcy, to sprzedaż w nich rośnie dwa razy szybciej niż na Zachodzie.

Polska wciąż pozostaje daleko w tyle, jeśli chodzi o wyniki sprzedażowe w sektorze online za rynkiem brytyjskim, niemieckim czy francuskim. Nasz rodzimy wzrost e-commerce jest jednak dużo wyższy niż w krajach zachodnich. Sektor ten rośnie w Polsce o 28,2 proc., podczas gdy europejska średnia wynosi zaledwie 14,7 proc. Wielka Brytania osiągnęła wzrost na poziomie zaledwie 14,7 proc., natomiast Niemcy – 15,1 proc. Francuzi pozostali jedynie nieznacznie w tyle za Polakami – sprzedaż w segmencie e-commerce we Francji wzrosła o 23,5 proc.

Według nowego zestawienia serwisu Internet Retailer, 2014 Europe 500, 148 internetowych detalistów z Wielkiej Brytanii wygenerowało łączną sprzedaż na poziomie 31,03 mld euro, co stanowi wartość aż 47-krotnie przewyższającą łączną sprzedaż polskich e-sklepów. W rankingu znalazło się pięć największych polskich sklepów online, które łącznie osiągnęły wynik sprzedażowy na poziomie 653 mln euro.

Wśród firm znajdujących się w zestawieniu, które poza sklepem online posiadają także placówki stacjonarne, znalazły się Komputronik (53. miejsce w rankingu), Empik (262. miejsce) oraz Neo24, należący do właściciela sieci sklepów Neonet (177. miejsce).

Według danych Ecommerce Europe w regionie Europy Centralnej, do której autorzy zestawienia zaliczyli m.in. Polskę, Czechy i Węgry, sektor e-commerce wzrósł o 24,3 proc., osiągając sprzedaż na poziomie 7 mld euro. W Europie Wschodniej, obejmującej m.in. Rosję, Ukrainę, Rumunię i Bułgarię, wzrost ten wyniósł aż 36 proc., a łączna sprzedaż w 2013 roku sięgnęła 19,3 mld euro. Jeszcze rok wcześniej wynosiła ona 14,2 mld. Według Ecommerce Europe Polska i Czechy należą do państw charakteryzujących się najstabilniejszym wzrostem gospodarczym.