Sprzątanie
Sprzątanie

Spółka Aspen ma 17-letnie doświadczenie w świadczeniu usług sprzątających w obiektach handloych. Aspen zaufało już wielu właścicieli i zarządców m.in.: ECE Polska, Apsys Polska, Inter Ikea, Metro Group Asset Management Polska, Neinver, Tesco, Plaza, Auchan Polska. O profilu działalności firmy mówi redakcji Retailnet.pl Tomasz Schoenem, prezes Aspen sp. z o.o.

Jesteście firmą, która prowadzi również szkolenia w zakresie usług sprzątających. Wasze wiedza i do¬świadczenie został docenione między innymi przez Wojewódzki Urząd Pracy, Co to oznacza dla waszej firmy?

Wieloletnia praca na rzecz centrów handlowych pozwoliła nam zgromadzić duży kapitał doświadczenia i wiedzy. Na początku był on rozproszony pomiędzy poszczególnych menadżerów Aspen. W pewnym momencie postanowiliśmy utworzyć własne centrum szkoleniowe i program szkoleń, aby zdobyte doświadczenie i wiedzę przekazywać wszystkim naszym pracownikom. Nie słyszałem aby jakakolwiek inna firma sprzątająca posiadała tak zorganizowane szkolenia. Okazało się, że Wojewódzki Urząd Pracy po przeprowadzeniu szczegółowego audytu uznał, iż takie szkolenia prowadzone w naszym Centrum byłyby przydatne na rynku zewnętrznym. Dla nas to przede wszystkim duża satysfakcja oraz potwierdzenie, że wysiłek i zaangażowanie włożone w te szkolenia mają sens.

Świadczycie usługi dla wielu centrów handlowych w Polsce. Czy to, że jesteście również firmą szkoleniową jest ważnym elementem dla zarządców galerii handlowych, którzy decydują się na wasze usługi?

Fakt że oferujemy szkolenia na rynku nie jest istotny. Na pewno istotne dla zarządców jest to, że dzięki naszemu systemowi szkoleń nie mają na obiekcie problemów z firmą sprzątającą Aspen. Niektórzy inwestorzy, czy zarządcy centrów handlowych pytają o szkolenia pracowników przed wyborem firmy sprzątającej. Na przykład Galeria Amber w Kaliszu chciała zapoznać się z programem szkoleniowym i myślę, że w tym przypadku nasz system szkoleń przechylił szalę na rzecz Aspen.

Co daje Aspen możliwość szkolenia przez własne Centrum Szkoleniowe?

Własny system szkoleń to dużo większa elastyczność. Pozwala dostosować szkolenie do typu obiektu, w którym dany pracownik pracuje, specyficznych oczekiwań zarządzających i do poziomu wiedzy osoby szkolonej. Szkolnictwo zawodowe w Polsce nie przygotowuje specjalistów w zakresie profesjonalne¬go sprzątania. Tworząc nasz ośrodek czerpaliśmy wzory z Niemiec, gdzie w tym zawodzie można zdobywać tytuł czeladnika i mistrza.

Jakie jeszcze kryteria powinna spełniać firma z Państwa branży?

Taka firma musi mieć potencjał. Przede wszystkim potencjał wiedzy i doświadczenia. Bezwzględnie dysponować musi odpowiednio przygotowaną kadrą, zapleczem technicznym (maszyny, sprzęt) oraz posiadać stabilną sytuację finansową. Redukcja kosztów jest kluczowa, ale nie może wynikać z tego, że firmie brakuje pieniędzy na zakup środków, bądź na wypłaty dla pracowników. W tym ostatnim przypadku, kiedy zaczyna się zwiększona rotacja, cała organizacja pracy się destabilizuje.

Czy centra handlowe na tle innych obiektów komercyjnych mają swoją specyfikę pod względem utrzymaniu czystości?

Tak, w przypadku obiektów handlowych mamy do czynienia z trzema rodzajami klientów. Pierwszy to zarządca – zlecający nam sprzątanie. Drugi, to najemcy, którym nie mniej zależy na tym, żeby wszystko było w porządku. Natomiast ostatni, lecz de facto najważniejsi, to klienci robiący zakupy. To oni świadomie, bądź nieświadomie oceniają wizerunek dane¬go centrum handlowego. Przecież czystość jest nieodłącznym elementem tego wizerunku. A oceniając głosują nogami.

Aspen to grupa Firm świadczących usługi na terenie całej Polski w zakresie utrzymania czystości, pielęgnacji terenów zielonych, serwisu zimowego, logistyki, ochrony oraz systemów informatycznych. Firma świadczy również usługi cateringu i zbiorowego żywienia.

Od początku istnienia tj. 1996 roku centrala grupy Aspen mieści się Krakowie. Tutaj też spółka zaczęła realizować swoje pierwsze zamówienia w zakresie profesjonalnego utrzymania czystości oraz usług żywieniowych.

Obecnie na terenie całego kraju Grupa Aspen świadczy usługi dla ponad 100 przedsiębiorstw i instytucji dając zatrudnienie ponad 3000 pracownikom.