Dropshipping

Przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) został powołany Komitet Elektronicznych Usług Mobilnych (KEUM), który będzie zajmował się ochroną i rozwojem rynku elektronicznych usług mobilnych w Polsce.

M-commerce a projekty nowych ustaw regulujących branżę

Komitet Elektronicznych Usług Mobilnych został powołany przez przedstawicieli firm zrzeszonych w Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji. Nowo powstały komitet będzie brał udział w procesie konsultacji wszelkich rozwiązań regulacyjnych dotyczących m-commerce oraz będzie uczestniczył w procesach szeroko pojętej edukacji społecznej w zakresie wykorzystywania nowoczesnych form usług i komunikacji mobilnej. Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli Infobip, jednej z firm wchodzących w skład organizacji, na chwilę obecna nie ma jeszcze zatwierdzonego harmonogramu prac komitetu.

„Komitet Elektronicznych Usług Mobilnych dopiero co się zawiązał – nie było jeszcze spotkania inaugurującego. Wstępnie myśleliśmy o projektach „mRządu” oraz „mZdrowia”, ale plany komitetu będą jeszcze przedmiotem dyskusji” – powiedział w rozmowie z Evigo Marcin Papiński, dyrektor ds. rozwoju w Infobip.

Do zadań Komitetu Elektronicznych Usług Mobilnych będzie należało również popularyzowanie oraz wspieranie dobrych praktyk rynkowych w branży mobilnej, a także dbanie o wysoki poziom ochrony danych i prywatności użytkowników systemów i usług mobilnych. Ponadto KEUM zamierza rozwijać współpracę ze środowiskiem operatorów telekomunikacyjnych oraz innych organizacji branżowych i instytucji zainteresowanych rozwojem usług mobilnych.

Znaczenie m-commerce rośnie

„Co roku, od wielu firm w branży słyszy się że „ten rok będzie rokiem mobile”. Faktycznie co roku przybywa aktywnych użytkowników smartfonów, a przełom 2013/2014 przyniósł gwałtowny wzrost zasięgu LTE. Mamy coraz więcej tzw. ekranożerców – konsumentów, którzy pobierają treści z trzech lub więcej ekranów dziennie (laptop, telewizor, telefon). Nasze społeczeństwo staje się więc coraz bardziej multimedialne – już prawie połowa Polaków posiada smartfona. Oceniam zatem, że rozwój komunikacji mobilnej będzie stopniowo wypierał tradycyjne środki reklamy. W tej chwili obserwujemy spadek liczby wiadomości SMS wysyłanych między użytkownikami. Komunikacja coraz częściej odbywa się za pośrednictwem programów  takich jak Facebook Messenger czy WhatsApp. Jednocześnie cały czas rośnie liczba SMS wysyłanych automatycznie, czyli komunikacja A2P” – powiedział w rozmowie z Evigo Marcin Papiński, dyrektor ds. rozwoju w firmie Infobip. „Podsumowując: smartfony i tablety wyparły już kalkulatory, nawigacje, odtwarzacze muzyki, latarki, gazety, zegarki… Ich znaczenie będzie rosnąć, przekładając się na cenę przekazywanych do nich treści” – dodał.

Chmura mobilnych powiązań

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) jest niezależną organizacją samorządu gospodarczego, istniejącą od 1993 roku. Członkami Izby są podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą w sektorze teleinformatyki – telekomunikacji i informatyki. Obecnie do Izby należy ponad 120 firm, reprezentowanych w Izbie poprzez swoich przedstawicieli. PIIT jest członkiem międzynarodowej organizacji DIGITALEUROPE, dzięki czemu możemy aktywnie angażować się w prace Komisji Europejskiej w sprawach dotyczących rynku teleinformatycznego.

Infobip dostarcza autorskie rozwiązania dla przedsiębiorstw i operatorów sieci komórkowych. Usługi firmy tworzą globalną chmurę mobilnych rozwiązań, które tworzą pomost między operatorami sieci komórkowych i przedsiębiorstwami na całym świecie. Firma powstała w 2006 roku. Obecnie działa w 26 krajach na całym świecie, współpracuje bezpośrednio z ponad 160 operatorami, co pozwala na dotarcie do odbiorców z ponad 800 sieci komórkowych, w ponad 190 krajach. W 2012 roku firma otworzyła lokalne biuro w Warszawie, które umożliwiło jej rozwój na terenie Polski.