Pijalnia Czekolady E. Wedel
Pijalnia Czekolady E. Wedel

Firma Wedel, będąca częścią międzynarodowej Grupy Lotte, 31 maja 2014 roku podpisała umowę na zakup sieci Pijalni Czekolady E.Wedel. Nowy właściciel przejmie zarządzanie 13 lokalami w 6 miastach, w których obecnie znajdują się Pijalnie Czekolady E.Wedel tj.: w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. W ramach sieci Pijalni Czekolady E.Wedel działa dodatkowo 6 lokali franczyzowych.

Poprzednim właścicielem Pijalni Czekolady E.Wede była firma EBS SA. Ostatnio otwarty lokal sieci Pijalnie Czekolady E.Wedel znajduje się w Galerii Katowickiej i zajmuje powierzchnię około 120 mkw. Placówki można znaleźć również w innych centrach handlowych, takich jak: Galeria Bałtycka, Galeria Krakowska, Manufaktura, CH Arkadia, Blue City, Galeria Mokotów, Pasaż Grunwaldzki, Magnolia Park.

Od września 2010 roku, Wedel jest częścią japońskiej Grupy Lotte, która jest międzynarodowym koncernem, założonym w 1948 roku, początkowo specjalizującym się w sektorze gum do żucia. Obecnie Grupa działa w różnych dziedzinach biznesu, włączając w to sektor spożywczy, słodyczy, handlu, podróży i turystyki, chemiczny, rynek budowlany oraz finansowy.

Historia powstania Pijalni Czekolady E.Wedel sięga 1851 roku, kiedy Karol Ernest Wedel, młody cukiernik z Berlina, przyjechał do Warszawy i otworzył mały sklep na ulicy Miodowej, w którym oferował czekoladę i karmel. W 1894 r. syn Karola, Emil przeniósł sklep i fabrykę do nowej kamienicy na ul. Szpitalnej. Stoi tam ona do dziś, a w niej znajduje się najstarszy sklep i kawiarnia – Pijalnia Czekolady E.Wedel „Staroświecki Sklep”. Kolejne Pijalnie Czekolady powstały od 2004 roku.